Віковий ценз означає визнання за особою виборчих прав по досягненню певного віку. У 109 країнах активне виборче право визнавалося за особами старше 18 років


Скачати 82.28 Kb.
Назва Віковий ценз означає визнання за особою виборчих прав по досягненню певного віку. У 109 країнах активне виборче право визнавалося за особами старше 18 років
Дата 13.03.2013
Розмір 82.28 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Право > Документи
Виборчі цензи

Види цензів:

Віковий ценз означає визнання за особою виборчих прав по досягненню певного віку. У 109 країнах активне виборче право визнавалося за особами старше 18 років: наприклад, з 18 років - у США, Великобританії, Німеччини, Італії, з 20 років - в Японії, Швейцарії, Фінляндії, а в Бразилії, на Кубі, в Ірані і Нікарагуа правом голосу користуються з 16 років. Для пасивного виборчого права вікові цензи вище. Наприклад, президентом Італії можна стати після досягнення 50 років. Верхня вікова межа для обрання до державних органів або для перебування в їх складі, як правило, в демократичних державах не встановлюється.

До середини 60-х років у більшості країн активне виборче право починалося з 21 року. 21 рік - вік повного повноліття, вік правосуб'єктності з цивільного права, коли людина отримувала право вступати у володіння спадщиною, міг самостійно здійснювати операції і т.д. Але цей вік, який здавався нормальним у XIX столітті і першій чверті XX століття, до кінця 50-х років став сприйматися, як щось ненормальне і неприродне. Особливо цей вік став не відповідати життєвим реаліям в 60-і роки. У США, коли Америка брала участь у В'єтнамській війні, в США існувала загальний військовий обов'язок. Склалася досить дивна ситуація: молодь, призивають до армії, погублена в ім'я американських ідеалів, не мала права брати участь у політичному житті країни. Це був абсурд. Стали звучати слова: «Занадто молодий для виборів, в самий раз - для війни ...». Зниження вікового цензу до 18 років почалося в 60-і роки. У Великобританії цей віковий ценз опустився в 70-му році, в цьому ж році - у ФРН. США закріпили вісімнадцятирічний вік в 1971.Во Франції цей вік був введений в 1974 році, в Італії та Швеції - 1975 і т.д. [9; с.33]

Ценз осілості передбачає, що за обличчям визнаються виборчі права лише після того, як воно проживе в даній країні або даної місцевості певний час. Наприклад, під час. Франції для голосування на будь-яких виборах встановлений ценз осілості 6 місяців, у Новій Зеландії - 3 місяці, які потрібно прожити на території виборчого округу.

Наявність такого цензу досить зрозуміло, тому що людина повинна прожити якийсь мінімум в даному місті, в даному районі для того, щоб дізнатися якусь специфіку цього міста, щоб відчувати себе членом цієї міської або сільської громади. Особливо це стосується виборів до місцевих органів.

До речі, іноді навіть з-за невеликого терміну (1-2 місяці) значні категорії громадян не беруть участь у виборах. Наприклад, у США є значний контингент сезонних робітників, які переїжджають з місця на місце у зв'язку зі збиранням врожаю, і вони не беруть участь у виборах. У США у виборах не бере участь багато людей, що живуть в пересувних будинках (трейлерах). Ці люди (за деякими даними їх близько 6 мільйонів) практично не беруть участь у політичному житті.

Ценз громадянства означає, що до виборів допускаються лише особи, які перебувають у громадянстві даної держави не менше встановленого терміну. Цей ценз не пов'язаний з тривалістю проживання в країні і не вимагає сам по собі цього проживання. Наприклад, за Конституцією США членом палати представників Конгресу США може бути обрано особу, яка перебуває у громадянстві США не менше 7 років, а сенатором - не менше 9 років.

Ценз грамотності та освітній ценз припускають допуск до виборів осіб, що володіють встановленим обсягом освіти. В даний час він майже не зустрічається. Ценз грамотності передбачає вміння читати і писати державною мовою, а іноді розуміти і тлумачити конституцію країни. Застосовується даний ценз в основному тоді, коли мова йде про пасивне виборче право. Наприклад, згідно з Конституцією Бразилії не можуть бути обрані неписьменні.

Освітній ценз - вимога виборчого закону, відповідно до якого активне і / або пасивне виборче право надається тільки тим громадянам, які мають певний, зафіксований відповідним документом, рівень освіти. Освітній ценз у деяких країнах перевіряється при реєстрації виборців. (Республіка Саха (Якутія), США) Тобто потрібно було продемонструвати певний рівень політичної освіти та освіти взагалі.

Ценз грамотності виборців пов'язаний з тим, що відсутність освіти може перешкодити вільному волевиявленню, сприяти махінацій у цій сфері, що підривало б основи демократії. Таким чином, неграмотні люди, недосвідчені в політиці, можуть легко опинитися об'єктом маніпуляцій нечистих на руку політіков.Однако сьогодні радіо і телебачення одержали досить широке поширення не тільки в розвинених країнах, але і в країнах, що розвиваються. Завдяки цим засобам масової інформації громадяни отримують досить відомостей, щоб бути в курсі політичних подій і скласти власне уявлення про партії і політичних діячів. До того ж багатьом неписьменним громадянам життєвий досвід допомагає розібратися в тому, хто є їхнім другом, а хто намагається використовувати їх голоси в вузькокорисливих цілях. [7; с.183]

У ряді країн, де дуже високий відсоток неписьменних, їх допускають голосувати без всяких умов, більше того, полегшують їм можливість вибору. У конституції Еквадору записано, що голосування обов'язково для вміють писати і читати і факультативно (бажано) - для неписьменних. У Перу після прийняття нової конституції в 1980 році до виборчих урн були допущені неписьменні (близько мільйона чоловік). В Індії, де дуже багато неписьменних, голосування для них спрощується тим, що кожна партія, кожен кандидат повинен мати символ (такий собі ієрогліф), і бюлетені, крім написів, мають графічний знак, на який орієнтуються виборці. Кожна партія має свій символ (долоню, колос, силует корови, голуба і т.д.), і неписьменний виборець, бачивши обличчя кандидатів, слухаючи їхні виступи, водночас бачить і символ цього руху або виборчого блоку, а потім ставить «галочку» у цього символу.

Майновий ценз полягає у вимозі, щоб виборцю належало майно не нижче, ніж на певну суму або щоб він сплачував податки певного розміру. У XX ст. цей ценз практично скрізь був скасований.

У літературі справедливо зазначалося, що люди, які не мають майна, не домоглися певного становища в державі, не повинні допускатися до управління державою. Пролетарі, які не мають нічого, крім «власних ланцюгів», як правило, були безграмотними і аполітичними, і працювали дуже багато, щоб сприймати адекватно навколишній світ. Але з розвитком цивілізації і техніки, з скороченням тривалості робочого дня, зі зростанням профспілкового руху, майнові обмеження стали виглядати непристойно. Після Першої світової війни вони практично зникли. Майновий ценз зараз у відкритому вигляді практично не існує. У деяких країнах він застосовується лише по відношенню до кандидатів у депутати, тобто у сфері пасивного виборчого права. Наприклад, для реєстрації кандидата в президенти в Аргентині потрібно пред'явити докази про певну сумі річного доходу як свідчення того, що людина прагне стати президентом не для збагачення, а для служіння народу. Це видається справедливим. Таку вимогу про виплату певної суми податку до цих пір діє у виборчому праві Австралії, Колумбії, Мексики, Нової Зеландії, Коста-Ріки.

Моральний ценз передбачає певні моральні вимоги до виборця. На наш погляд, цей ценз має найбільшу стабільність в державах, де релігія стоїть на одному з перших місць. Це ні в якому разі не говорить про те, що в атеїстичних країнах він відсутній. Наприклад, в Ісландії від виборця потрібно, щоб він вів пристойний спосіб життя і володів доброю вдачею, в Мексиці не голосують особи, які зловживають наркотиками, у Нідерландах - позбавлені батьківських прав і т. п. Зазвичай позбавляються виборчих прав особи, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі за вироком суду (Великобританія, Росія). Стаття 48 конституції Італії передбачає можливість позбавлення права на голосування у випадках вчинення негідних вчинків, вказаних у законі: пряме відсилання на закон. В даний час зустрічається даний принцип рідко, в основному в країнах, що розвиваються (наприклад, в Заїрі).

Релігійний ценз передбачає приналежність виборця до певної релігії. Ліван, особа обов’язково повинна бути християнином – президент. Наприклад, в Ісламській Республіці Іран для того, щоб бути обраним в іранський парламент, потрібно бути мусульманином і необхідно активно проповідувати іслам. Там понад 90% членів парламенту - служителі культу, священики, які сповідують іслам.

Ценз статі припускав недопущення до виборів жінок. До кінця XIX ст. він існував майже у всіх країнах. У Франції цей ценз був скасований в другій половині 1940-х рр.., А в Швейцарії, відомій своїми демократичними традиціями, його відмінили лише на початку 1970-х рр.. [4; С.235]

У Росії під час виборів до губернські та повітові земські установи, а потім у Державну думу жінки не брали участь безпосередньо. За них у виборах брали участь особи, забезпечені дорученнями, які були підписані самою верітельніцей і двома свідками з посвідченням підписів поліцією. Взагалі передача права на участь у виборах - явище, досить рідко зустрічається у виборчому праві інших держав, так як воно суперечить основному принципу виборів, що полягає в особистому волевиявленні громадянина - була характерна для виборчої системи Російської Імперії. [8; с.165]

У більшості сучасних держав не існує політичних обмежень для жінок, тобто жінки не обмежуються в праві обирати і бути обраними.

У ряді країн Близького Сходу не тільки жінки, але і чоловіки не мають права голосу, оскільки там поки що взагалі немає ніяких виборів. Наприклад, в Саудівській Аравії або Об'єднаних Арабських Еміратах. У Кувейті жінки не мають виборчого права, хоча чоловіки беруть участь у виборах. Кувейт при цьому може послатися на ісламську традицію.

У деяких країнах були і є особливі норми, ущемляють жінок. Наприклад, на Гаїті жінки можуть обирати тільки до місцевих органів, в Гватемалі до недавнього часу існувало своєрідне правило - у виборах беруть участь тільки грамотні жінки, а чоловіки - будь-які. У Коста-Ріці і Сальвадорі існувало правило: у виборах беруть участь заміжні жінки, які досягли 25 років, а неодружені - тільки з 30 років. [9; с.37]

Розглянуті цензи представляють собою обмеження як активного, так і пасивного виборчого права. До обмежень пасивного виборчого права належать несумісність і неізбіраемості.

Несумісність полягає в тому, що не підлягає обранню особу, яка обіймає певну посаду (якщо воно має намір і далі її обіймати), що має будь-якої виборний мандат (якщо ця особа має намір і далі його зберігати) або яке-небудь певне заняття (якщо особа має намір і далі його здійснювати). Наприклад, у Франції депутат і сенатор не можуть здійснювати керівні функції в приватних компаніях, підприємствах, якщо їх діяльність якось пов'язана з правами держави, не допускається суміщення більше двох виборних мандатів, кадрові військовослужбовці не можуть бути депутатами Національних зборів і т. п.

Нивибраність - це досить спеціальні випадки. Так, у Франції генеральні інспектори адміністративних органів із спеціальними дорученнями і префекти не можуть бути обрані в будь-якому виборчому окрузі, що входить до складу території, на якій вони виконують свої функції або виконували їх в останні три роки до виборів.

Схожі:

Закон як джерело конституційного права в зарубіжних країнах: поняття та класифікація
...
В зображує героїчні вчинки певного персонажа, важливі історичні події....

Конфіденційна інформація про особу
Право на інформацію віднесено Конституцією України до прав та свобод людини, а Цивільним Кодексом України до особистих немайнових...
ПРАВО ЗОВНІШНІХ ЗНОСИН
За визначенням К. К. Сандровського «Право зовнішніх зносин – це система норм і принципів міжнародного права, спрямованих на регулювання...
ГРОМАДЯН СТУДЕНТКИ 502 ГРУПИ
Конституцією прав и свобод людини. У цьому зв’язку вкрай необхідно вивчати як історію становлення і розвитку кнституційного ладу...
Загальна декларація прав людини Прийнята і проголошена резолюцією...
Беручи до уваги, що визнання гiдностi, яка властива всiм членам людської сiм'ї, i рiвних та невiд'ємних їх прав є основою свободи,...
Загальна декларація прав людини Прийнята і проголошена резолюцією...
Беручи до уваги, що визнання гiдностi, яка властива всiм членам людської сiм'ї, i рiвних та невiд'ємних їх прав є основою свободи,...
Реферат на тему: „ Конституція України про права і свободи особи ”
Нині визнання та практичне здійснення прав і свобод людини й громадянина стало основним критерієм міри демократичності тієї чи іншої...
Про погодження режимів роботи підприємств торгівлі та сфери послуг
...
Закон України «Про захист прав споживачів»
Протягом всього життя ми споживаємо товари та послуги і платимо за них, тому незалежно від віку, статі, освіти, займаної посади,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка