Уроку з української літератури 9 клас Тема: Давня українська поезія


Скачати 63.58 Kb.
Назва Уроку з української літератури 9 клас Тема: Давня українська поезія
Дата 17.12.2013
Розмір 63.58 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Література > Урок
Методична розробка уроку з української літератури

9 клас
Тема: Давня українська поезія.

Семен Климовський. „Їхав козак за Дунай”- зразок давньої української поезії. Іван Величковський. Фігурні (курйозні ) вірші. Теорія літератури: фігурний (курйозний )вірш
Мета : ознайомити учнів з давньою українською поезією, її темами, мотивами, пошуками оригінальної форми; навчати школярів усвідомлювати ідейно - художні особливості курйозних віршів;розвивати навички вдумливого й виразного читання, аналізувати ліричні твори; удосконалювати вміння висловлювати власні думки щодо прочитаного; виховувати повагу до духовних цінностей народу

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрети І. Величковського,

С. Климовського, тексти програмових творів, репродукція картини М. Кривенка „ Їхав козак на війноньку”, пісня на слова С. Климовського „Їхав козак за Дунай”.

Методи, прийоми, форми роботи:

слово вчителя, евристична бесіда, завдання випереджувального характеру ( виступи учнів з повідомленнями), робота в групах, пошуково – дослідницька робота, творче конструювання, робота з таблицею, «Мікрофон», незакінчене речення

Хід уроку
Художнику – немає скутих норм.

Він – норма сам,

Він – сам в своєму стилі

Іван Драч
І Мотивація навчальної діяльності

Учитель акцентує увагу школярів на визначеннях таких понять як поезія, художні особливості віршів.
ІІ Актуалізація опорних знань

1 Фронтальне опитування:

  • Який період охоплює давня українська література?

  • Які літературні напрями існували в цей період?

  • З якими жанрами уже познайомилися?

  • Основні завдання митця цього періоду?

  • Що таке поезія ?


ІII Сприйняття й осмислення навчального матеріалу

1 Вступне слово вчителя

Загальна характеристика поезії давньої української літератури.

У ті давні часи вважали , що кожна освічена людина повинна була вміти складати вірші з будь – якого приводу.

Книжне віршування прийшло в наше писемство разом з християнством з Візантії, Болгарії, Моравії. Закономірно, що в першу чергу бурхливо розвинулася релігійна поезія.

В Україні в цей час у братніх школах, колегіумах, особливо в Києво – Могилянській академії одним з найважливіших предметів була піїтика ( теорія та практика віршування ).Авторами й виконавцями віршів у цей період були переважно вчителі й учні різних шкіл.

То ж ,можна сказати , що наряду з релігійною поезією розвивається й світська .

2 Робота з таблицею:

Завдання:

  • З’ясувати жанри барокової поезії за таблицею




Українська барокова поезія

Релігійна

Світська

Віршові передмови до Святого Письма

та богослужебних книг

Похвали

Молитви

Церковні гімни

Навчальні зразки та

вправи

Передмови

Післямови

Присвяти


Представники давньої

української поезії ХVІ-ХVІІІ ст.

  • Климентій Зиновій,

  • Лазар Баранович

  • Петро Могила

  • Кирило Турівський

  • Григорій Сковорода

  • Іван Величковський

  • Семен Климовський


3 Виступи учнів з повідомленням

Семен Климовський –біографічні відомості

Про С. Климовського відомо лише, що народився цей «козак – віршотворець» орієнтовано між 1690-1700 роками на Харківщині, походив із козацького роду. Сучасники знали його як людину освічену, автора двох соціально-політичних трактатів, у яких одстоювались ідеали справедливого суспільного та державного устрою.

Перша друкована згадка про нього з`явилася в 1772 році. Там повідомлялося, що малоросійський козак С.Климовський написав віршовану книжку «Про правду і великодушність добродійників» (1724) і що вона зберігається в Імператорській бібліотеці.

Життя С.Климовського, як правило, пов'язують з Києво-Могилянською академією.

Твори поета, які дійшли до нас, свідчать про добре знання мов, літератури й філософії. Серед тих, хто був Климовському духовно найближчим, першим слід назвати Горація.

Помер у селі Припутні Херсонської губернії. Єлисаветградського повіту (неподалік сучасного селища Нова Прага, що в Олександрійському районі на Кіровоградщині) на рубежі XVIII та XIX ст.

Невмирущу славу С. Климовському принесла пісня „ Їхав козак за Дунай”.

4. Розповідь учителя:

  • Історія написання поетичного твору ”Їхав козак за Дунай”


5.Робота зі змістом тексту пісні:

Завдання: ( Робота в групах)

  • Прослухати аудіо запис пісні ”Їхав козак за Дунай.»

  • Визначити:

1група - тему

2 група - ідею

3 група - жанр
5.Колективна робота.

Завдання: Дати відповіді на питання:

  1. До якої лірики за тематикою належить поезія?

  2. Який основний художній прийом лежить в основі побудови пісні ?

  3. Яка основна думка твору ?

4. Художні особливості пісні.

5. Які риси споріднюють поезію з піснею?

6. Творча робота

Завдання:

  • Переглянути репродукцію картини

  • М. Кривенка” Їхав козак на війноньку».

  • Висловити враження щодо побаченого на картині;

  • Дібрати рядки з пісні, які відповідають зображеному на полотні;

  • Порівняти побачене з сюжетом почутого твору.


7. Виступ учнів з повідомленням

Іван Величковський – життєвий і творчий шлях письменника

І.Величковський –представник української барокової поезії ,поет, перекладач, теоретик літератури, культурний і громадський діяч, автор різних аскетичних творів, архімандрит Нямецького монастиря в Молдавії.

Народився він близько 1651 року на Чернігівщині. Освіту здобув у Київській колегії, очевидно, саме тоді захопився поетичним мистецтвом. Завершивши навчання1670-1680р, оселився в Чернігові, куди був запрошений місцевим архієпископом ,видатним культурним діячем Лазарем Барановичем.
У Чернігові І. Величковський прожив близько 10 років. Працював у тамтешній друкарні. Одружившись, прийняв сан священника і 1687р. переїхав до Полтави, де був пресвітером Свято- Успенської соборної церкви. Решту життя поет провів у Полтаві, де й помер у вересні 1726 року.
8. Слово вчителя: ( Довідковий матеріал )

Літературна спадщина І. Величковського:

Латино-польський панегірик

Епіграми
Слов’яно-українські збірки "Зегар з полузегарком”, ”Млеко”.


Рукопис цих збірок був виявлений лише на початку ХХ ст. Цей рукопис містить 33 аркуші. На першому аркуші його — заголовок: «Тут д†книжици вкупЂ увязаны: єдна, названная Зегар з полузегарком, офЂрованная року 1690, а другая, названная Млеко, офЂрованная року 1691...».
Обидві «книжиці» присвячені київському митрополиту Варлааму Ясинському.
9. Робота зі словником.

Теорія літератури:

  • Курйозний ( фігурний ) вірш ( цікавий, дивовижний )- поезія, яка має незвичайний зовнішній вигляд, кумедне сполучення слів, незвичну побудову речень.

  1. Робота зі схемою

«Особливості курйозних віршів»






IV Усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.Виразне читання курйозних віршів („Минути,” „Луна”, ”Жартівливий”, ”Стовп”, „Лабіринт”.

2.Обмін враженнями щодо фігурних віршів

І. Величковського.

3.Словникова робота.

V Закріплення знань, умінь та навичок

Евристична бесіда:

  • Що найбільше запам”яталося, що вразило? Чому?

  • Які основні цінності утверджують поети давньої літератури?

  • Чи справді І. Величковський приділяє більше уваги формі поезії, а не змісту?

  • Для чого , на вашу думку, потрібні курйозні (фігурні )вірші?

VІ Підбиття підсумків уроку

1. Коментування епіграфу

Художнику – немає скутих норм.

Він – норма сам,

Він сам в своєму стилі

Іван Драч

2. Інтерактивна вправа „Мікрофон”

Завдання: Продовжити речення за поданим початком:

  • Кожна освічена людина повинна..”

  • Слухаючи пісню „Їхав козак за Дунай”, я зрозумів (зрозуміла)...”

  • Вважаю, що курйозні (фігурні ) вірші, -...”

Домашнє завдання:

  • Опрацювати біографію письменників

  • ( читати стор. 100 – 105 підручника).

  • Навчитися читати й аналізувати вірші І.Величковського .

  • Скласти фігурний вірш.

Схожі:

Програма дисципліни “ Історія української літератури (Давня українська...

Програма дисципліни “ Історія української літератури (Давня українська...

«Невмируща поезія Лесі Українки»
Підготувала учитель української мови та літератури Монастирищенської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК Поезія, гартована мужністю
Тема уроку: Поезія, гартована мужністю (творчість поетів Донбасу – учасників Великої Вітчизняної війни)
НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК Поезія, гартована мужністю
Тема уроку: Поезія, гартована мужністю (творчість поетів Донбасу – учасників Великої Вітчизняної війни)
Тема уроку: Золотий фонд світової літератури. Мета уроку
Обладнання: світова література 8 клас; роздатковий матеріал, малюнки учнів, художні ілюстрації
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА з дисципліни Історія української літератури...
Мета курсу. Дати студентам наукові знання історії, особливостей розвитку новітньої української літератури, починаючи з 20-х років...
Тема уроку: І. П. Котляревський. Життя і творчість. «Енеїда» перлина...
Тема уроку: І. П. Котляревський. Життя і творчість. «Енеїда» перлина української літератури
Тема: Повторення. Основні орфограми та пунктограми української мови....
Тип уроку: бінарний комбінований урок майстер-клас з української мови та технологій в 11 класі
Урок української літератури. 10 клас Тема уроку. Драматургічна творчість...
Тема уроку. Драматургічна творчість І. Я. Франка. Соціально-психологічна драма „Украдене щастя”
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка