9. Лекція. «Інфекції, що передаються статевим шляхом: запитання та відповіді»


Скачати 452.74 Kb.
Назва 9. Лекція. «Інфекції, що передаються статевим шляхом: запитання та відповіді»
Сторінка 1/4
Дата 15.03.2013
Розмір 452.74 Kb.
Тип Лекція
bibl.com.ua > Інформатика > Лекція
  1   2   3   4
«Профілактика ВІЛ / СНІД, ІПСШ та небажаної вагітності»
Мета - повідомити достовірну інформацію про ВІЛ / СНІД, шляхи передачі та способи профілактики, сформувати толерантне ставлення до хворих ВІЛ-інфекцією; ознайомити з основною інформацією про ІПСШ, шляхи передачі та способи запобігання інфікування, проаналізувати різні методи контрацепції; ознайомити з правилами безпечної сексуальної поведінки і показати їхній зв'язок із збереженням репродуктивного здоров'я; сформувати уявлення про відповідальне батьківство.
Час проведення: 3 - 3,5 години.
План заняття:

1. Введення;

2. Очікування «Пісочний годинник»

3. Правила групи (нагадування)

4. Вправа-привітання «Привітатися як ..."

5. Гра - розминка «Жива діаграма»

6. Інформаційна частина. Лекція / 20-хвилинний ролик про ВІЛ.

7. Вправа «Ступінь ризику» (на закріплення почутого)

8. Експромт-театр «Клітка».

9. Лекція. «Інфекції, що передаються статевим шляхом: запитання та відповіді»

10. Гра «Кубики»

11. Вправа «Щоденник ненародженої дитини»

12. Гра розминка «Людина, будинок, ураган»

13. Інформаційна частина про аборти. Лекція.

14. Робота в групах «Вагітність у підлітковому віці та її наслідки»

15. Інформація про контрацепцію

16. Гра «Презерватив»

17. Рефлексія всього заняття

18. Очікування «Пісочний годинник»

19. Ритуал прощання - вправа «Рука - 5 побажання»
1. Вступ (5 хв.):

Миколаївська область одна з лідируючих областей України по розповсюдженню ВІЛ / СНІД. Ця хвороба в більшості випадків вражає молоде репродуктивне населення, при цьому статевий шлях в процентному співвідношенні порівнявся з парентеральним (через кров, при введенні ін'єкційних наркотиків) шляхом передачі ВІЛ-інфекції. Причиною тому є відмова від безпечної сексуальної поведінки. Основними мотивами виступають погана інформованість, відсутність досвіду, економічні фактори, невірні судження (безпідставна впевненість у здоров'ї партнера), прагнення довести свою любов, відсутність необхідних коштів у потрібний момент, суспільна думка. При чому ризик інфікуватися для жінки при одному статевому контакті з ВІЛ - позитивним чоловіком становить 0,1-0,2 відсотка, тоді як для чоловіка цей відсоток значно менший - 0,05%, при цьому ризик зараження ВІЛ жінки збільшується в такий культурної та суспільному середовищі, де вони позбавлені соціальної рівності. Це відбувається у зв'язку з особливостями анатомічної будови жінки і пов'язано як видно з великою поверхнею жіночих статевих органів і механізмом статевого контакту, який може призводити до травми слизової оболонки жіночих статевих органів. Все це свідчить про те, що жінка більш схильна до зараження, ніж чоловік. Визначення біологічного фактора також сприяє підвищенню ризику інфікування серед підлітків жіночої статі. У період статевого дозрівання відбуваються фізіологічні зміни, під час яких шийка матки більш уразлива для інфікування ІПСШ та ВІЛ. Щодо вагітності у підлітковому віці, то в наш час такі випадки трапляються дуже часто. Вагітність це складний та небезпечний процес навіть для дорослої людини, а молодий незрілий організм 13-14-ти річних дівчаток дуже складно переносить вагітність та самі роди, не кажучи вже про ризик для немовляти.

Тому ми сьогодні з вами поговоримо про безпечну сексуальну поведінку, про ризики , що на нас чекають, якщо ми живемо статевим життям та про відповідальне батьківство. Та спершу – ваші очікування від сьогоднішньої зустрічі .
2. Очікування «Пісочний годинник» (10 хв.)

Учасники отримують імпровізовані пісочні піщинки, на яких пишуть свої очікування від майбутнього тренінгу і, озвучуючи, вішають їх у верхню частину намальованих на ватмані пісочного годинника. Наприкінці тренінгу, якщо їх очікування виправдаються, учасники зможуть їх перемістити в низ.
3. Правила групи (повтор) (5 хв):

1) Правило руки: хочеш щось запитати, підніми руку.

2) Говорити від свого імені: не узагальнюючи і не від імені всіх.

3) Тут і тепер: аналізувати і обговорювати те, що передбачається на даній зустрічі.

4) Три НЕ: не бурчати під ніс, не шепотіти на вухо, не говорити одночасно.

5) Активність: участь в роботі і обговореннях

6) Конфіденційність: вся інформація щодо конкретних учасників повинна зберігатися в групі - це умова психологічної безпеки і саморозкриття.

7) Щирість і відкритість: не лицемірити і не брехати, бути самим собою, отримати та надати чесний зворотний зв'язок.

8) Кожна думка має право на існування: обговорювати і критикувати висловлювання, думки, а не особистість.
4 Вправа привітання «Привітатися як ...» (5 хв.)

Мета: Розігрів, стимуляція індивідуальної активності, швидке включення в роботу

Матеріали: Не потрібні

Час: 10 хвилин

Зміст: Учасникам пропонується стати в коло і, рухаючись хаотично по колу, привітатися різними способами:

- Як люди дуже сором'язливі

- Як люди, що кудись поспішають

- Як люди, які не бачили один одного кілька років

- І т.д.
5 Гра - розминка «Жива діаграма» (5 хв.)

Мета вправи - ввести в тему заняття і з'ясувати ступінь інформованості учасників з проблеми ВІЛ/СНІД. Всі учасники шикуються в лінію в центрі приміщення, не торкаючись один одного (це важливо), і закривають очі. Ведучий формулює ряд тверджень. Якщо учасник згоден з твердженням, він робить крок вперед, якщо не згоден - крок назад, якщо не знає відповіді - залишається на місці. Треба максимально звільнити простір - прибрати стільці та столи, щоб учасники не боялися рухатися із закритими очима.

Інструкція: Прошу всіх встати і вишикуватися в одну лінію по центру так, щоб ви нікого не торкалися. Я зараз буду говорити деякі твердження, а ви, якщо згодні, будете робити один крок вперед, якщо не згодні - один крок назад, а якщо не знаєте відповіді - залишайтеся на місці. І найголовніше - ви всі повинні при цьому закрити очі і не відкривати їх, поки я не скажу. Отже, закрили очі.


Твердження

Правильна відповідь

ВІЛ і СНІД - одне і теж

Ні

ВІЛ можна заразитися, якщо користуватися посудом з ВІЛ +

Ні

За зовнішнім виглядом людини можна визначити чи є у нього ВІЛ

Ні

Вживання ін'єкційних наркотиків - один з основних шляхів зараження

Так


ВІЛ передається через комах

Ні

Якщо людина заразилася ВІЛ то тест одразу покаже наявності вірусу в організмі

Ні

Що б убезпечити себе потрібно зробити щеплення проти ВІЛ

Ні

ВІЛ піддається повному вивченню

Ні


Тепер можна відкрити очі. Якби учасники точно знали інформацію, яка міститься в твердженнях ведучого, вони залишилися б стоять в прямій лінії. Але, як правило, відкривши очі, діти бачать, що всі опинилися в різних місцях.

Аналіз вправи: В аналізі ведучий повинен сам підсумувати ступінь інформованості групи і зробити висновок, в якому темпі і на якому рівні складності їм належить пройти цей тренінг.

Якби ви всі відповіли правильно, наша лінія залишилася б прямій. А що ж вийшло у нас? Траєкторія якоїсь божевільною молекули! Хто помилився і в яких питаннях - все це ви зрозумієте самі на сьогоднішньому занятті. Справа вся в тому, що з темою ВІЛ / СНІД пов'язано величезна кількість міфів. А ми сьогодні постараємося дізнатися достовірну інформацію про цю проблему.

Ви знаєте, темпи зростання зараження ВІЛ-інфекцією змушують всіх задуматися над складністю цієї проблеми. А щоб ми теж усвідомили, як стрімко зростає епідемія, давайте перейдемо до наступної вправи.
6. Інформаційна частина. Лекція / 20-хвилинний ролик про ВІЛ. (20 хв.)

Історія виникнення ВІЛ-інфекції починається з реєстрації перших випадків цього захворювання (червень 1981 року). Відкриття вірусу відбулося майже одночасно в двох лабораторіях: спочатку він був виділений французьким вченим Люком Монтаньє (інститут ім. Пастера), а дещо пізніше американцем Робертом Гало (Національний інститут раку). Збудник хвороби отримав назву вірус імунодефіциту людини » (ВІЛ).

Що таке ВІЛ?

В - вірус: паразитує організм, атакуючий і руйнує людські клітини.

І - імунодефіциту: зниження функцій імунної системи, тобто здатності організму протистояти хворобам.

Л - людини: носієм цього вірусу є тільки людина.

ВІЛ відноситься до малостійких в зовнішньому середовищі вірусів. Він гине при температурі 56 ° С протягом 30 хвилин. Він дуже чутливий до хімічних речовин: гине при впливі етилового спирту, ефіру, хлораміну, та інших дезінфікаторів. Весь процес від моменту зараження ВІЛ до розвитку СНІДу називається ВІЛ-інфекцією. Протягом ВІЛ-інфекції можна виявити кілька стадій, поступово переходять одна в іншу, остання з яких називається СНІД.

Абревіатура «СНІД» розшифровується як «синдром набутого імунодефіциту».

Слово «набутий» використовується тому, що цей стан не є спадковим - воно набувається людиною протягом життя.

«Імунодефіцит» - це слабкість, недостатність імунної системи.

«Синдром» означає поєднання симптомів і / або захворювань.

С - синдром: сукупність ряду ознак і симптомів, що вказують на наявність певної хвороби

П - придбаного, тобто не вроджена, придбаного протягом життя.

І - імунного, що відноситься до імунної (захисної) системою організму.

Д - дефіциту: відсутність відповідної реакції з боку імунної системи на впровадження патогенних мікроорганізмів.

Наявні в арсеналі лікарів лікарські засоби дозволяють стабілізувати стан хворого на СНІД, полегшити страждання і продовжити життя. Не дивлячись на те, що АРВ терапія дозволяє людям, що живуть з ВІЛ, вести повноцінне життя протягом багатьох років, процес лікування дуже складний і дорогий.

Стадії перебігу ВІЛ-інфекції.

Весь перебіг захворювання - з моменту зараження до моменту смерті - можна розділити на три періоди:

1. Гострий ретровірусний синдром. Відразу після проникнення вірусу в організм людини в більшості випадків не відбувається нічого незвичайного. У 30 - 40% заразилися може проявитися стан, схожий на гостру респіраторну інфекцію. Для нього характерно: температура, слабкість, головний біль і запалення горла. Іноді може спостерігатися діарея пронос). Такий стан триває від 12 до 15 днів, після чого проходить, навіть при відсутності лікування. Але у більшої частини заразилися не спостерігається взагалі ніяких проявів. На цій стадії відбувається різке наростання кількості вірусів в організмі - в крові, а також в різних тканинах, органах і системах. Цей процес триває протягом декількох тижнів. Потім, як правило, вірусне навантаження знижується.

Вірусне навантаження - кількість копій вірусу в 1 мл. крові. Менше 20 000 копій вірусу на 1 мл крові вважається невисокою вірусним навантаженням, більше 20 000 копій - сигнал небезпеки.

Імунний статус - кількість CD4 клітин в мілілітрі крові. У людини з непошкодженою імунною системою, як правило, становить 800 - 1200 клітин (у маленьких дітей їх в 2 - 3 рази більше, ніж у дорослих).

2. Латентний (безсимптомний) період

Після зараження ВІЛ людина ще довгий час - від 2 до 10 - 12 років - може почувати себе абсолютно здоровою. Весь цей час ВІЛ-інфікований буде виглядати як завжди, і залишатися дієздатним фізично. Ніяких проявів захворювання не спостерігається, за винятком збільшення двох і більше груп лімфатичних вузлів протягом трьох і більше місяців. Протягом латентної стадії вірусне навантаження залишається практично незмінною, а потім знову різко підвищується. До кінця цього періоду розвиваються симптоми - провісники СНІД - тривале нездужання, лихоманка, порушення функцій кишечника, втрата ваги, сонливість, пітливість, швидка стомлюваність без видимих причин, збільшення лімфовузлів.

3. Період клінічних проявів (СНІД)

Остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції, яка триває зазвичай від декількох місяців до 2 - 3 років. Імунна система практично не функціонує. Розвиваються опортуністичні інфекції (від лат. «Опортуністичний» - «використовує випадок»). Це відносно нешкідливі для людини зі здоровою імунною системою захворювання, які представляють серйозну загрозу життя ВІЛ-інфікованого. Порушення обміну речовин в поєднанні з опортуністичними інфекціями призводить до того, що організм не може нормально засвоювати їжу. Розвивається виснаження. Більше половини хворих страждають різними ураженнями нервової системи, які проявляються в зниженні пам'яті, психозах, паралічах, судомах, потьмарення свідомості, слабоумстві. Наявні ураження органів і систем у хворих носять незворотній перебіг. На стадії СНІД стан людини важкий, вона потребує догляду.

d:\мои документы\tanya\грант презедента\1.jpg
Шляхи передачі ВІЛ-інфекції

Дослідження та спостереження, проведені в світі, підтвердили, що існує три шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

1. Передача ВІЛ при статевих контактах. (Статевий шлях).

При всіх видах статевих відносин існує ризик передачі ВІЛ-інфекції. Ступінь ризику залежить різних факторів. Серед них:

  • Належність статевого партнера до вразливою групі (тобто ймовірність того, що статевий партнер інфікований) в поєднанні з ризикованими формами поведінки;

  • Стать і вік неінфікованого партнера;

  • Вид статевого контакту;

  • Стадія захворювання інфікованого партнера

  • Наявність інших захворювань, що передаються статевим шляхом

Належність статевого партнера до вразливої групи. Поширеність ВІЛ-інфекції неоднакова в різних групах населення й у різних регіонах. Ризик інфікування статевим шляхом зростає, якщо статевий партнер є шприцевим наркоманом (споживачем ін'єкційних наркотиків), має безліч статевих партнерів, практикує гомо-чи бі- сексуальні відносини (небезпечний секс).

Стать і вік неінфікованого партнера. Передача вірусу від чоловіка жінці майже в два рази імовірніше, ніж від жінки чоловікові. Зазвичай жінки більш уразливі для ВІЛ-інфекції: у спермі концентрація ВІЛ набагато вище, ніж в рідких, що виділяються з піхви і шийки матки.

Стадія захворювання інфікованого партнера. ВІЛ-інфіковані люди більш заразні для оточуючих на самих ранніх етапах, і в більш пізні терміни хвороби, коли є клінічні прояви СНІДу. У ці періоди вміст вірусу в крові і в інших біологічних середовищах набагато вище, ніж в інший час.

Наявність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Дослідження показують, що наявність ІПСШ підвищує ризик інфікування багаторазово. Попадання збудників ІПСШ викликає запальний процес, що в свою чергу збільшує ризик зараження ВІЛ

2. Передача ВІЛ через кров (парентеральний шлях).

Кров інфікованої людини містить велику кількість вірусу і є надзвичайно небезпечною при попаданні її безпосередньо в кровоток іншої людини. Найвищий ризик існує при переливанні зараженої донорської крові. Передача ВІЛ через кров залежить від кількості вірусу, що міститься в певній порції крові. Тим не менше, серед наркоманів, що вживають наркотики внутрішньовенно, цей шлях займає значне місце, оскільки небезпеки вони піддаються дуже часто - кілька разів на день. В результаті використання загальної голки і шприців наркоманія стала головною причиною поширення ВІЛ-інфекції в багатьох країнах. У тому числі і в нашій країні.

Неушкоджена шкіра є гарним бар'єром для вірусу. Проте існує невеликий ризик проникнення вірусу через непомітні мікротравми і тріщини при тривалому зіткненні крові з шкірою. Існує також небезпека проникнення вірусу через слизові оболонки, наприклад, при попаданні крові в очі або ротову порожнину.

Можливе зараження через забруднене кров'ю бритвене лезо або манікюрні приналежності. Однак документальних підтверджень такого зараження в даний час немає.

3. Передача від матері дитині (вертикальний шлях).

Існує три періоди, під час яких інфікована мати може передавати вірус своїй дитині:

  • під час вагітності (до народження);

  • в процесі пологів;

  • після народження при годуванні груддю.

Інфікування плода відбувається у випадку, якщо інфікована мати. ВІЛ не може «пробратися разом зі спермою інфікованого батька і потрапити в плід, не інфікувавши мати».

Рідини організму, що містять ВІЛ. Рідини організму, що містять високу концентрацію вірусу:

  • кров;

  • сперма;

  • грудне;

  • молоко;

  • вагінальний секрет;

  • спинномозкова рідина (з нею немає контакту, тому що вона прихована).

ВІЛ також передається при грудному вигодовуванні (через кров або молоко).

Крім перерахованих вище рідин ВІЛ також виділений в:

  • сечі;

  • слині;

  • сльозах.

Ці рідини містять низьку концентрацію вірусу, вони інфекційно небезпечні тільки у великих обсягах. В якості ілюстрації часто наводять такий приклад: для того, щоб інфікуватися ВІЛ достатньо однієї маленької крапельки крові, яка є на кінчику голки або знадобиться 4 літри слини.

Проблема поширення ВІЛ / СНІД набула світового масштабу. Тому зараз країни спільно борються з цією проблемою. Всесвітня компанія проти СНІДу спрямована на посилення всебічних заходів, що проводяться державами, національними програмами, урядовими та неурядовими організаціями і окремими людьми для попередження поширення епідемії ВІЛ / СНІД. Кульмінацією Всесвітньої кампанії проти СНІДу є Всесвітній День боротьби зі СНІДом, щорічно відзначається 1 грудня. 20 травня в усьому світі відзначають всесвітній день пам'яті померлих від СНІДу.

«Небезпечні» ситуації: ранні статеві контакти, алкоголь, наркотики підвищують ймовірність потрапляння в небезпечні ситуації; використання загальних бритвених, манікюрних та інших предметів особистої гігієни збільшує ризик зараження ВІЛ; вірус імунодефіциту людини передається через сперму, вагінальний секрет, кров від зараженої людини здоровій; будь-які незахищені сексуальні стосунки, часті і з численними партнерами, збільшують ризик зараження.

Профілактичні заходи:

  • стриманість до вступу в шлюб дозволить уникнути зараження ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом;

  • має сенс виключити або мінімізувати вплив на людину такий фактор, як ранні статеві контакти, особливо часті і з численними партнерами;

  • має сенс виключити або мінімізувати вплив на людину таких факторів, як алкоголь, наркотики;

  • ні в якому разі не можна обмінюватися вже використаними шприцами: це збільшує ризик зараження ВІЛ;

  • важливо не використовувати загальні бритвені, манікюрні та інші предмети особистої гігієни;

  • існує взаємна відповідальність двох партнерів в плані захисту від зараження ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом;

  • правильне використання презерватива при сексуальних відносинах захистить від зараження ВІЛ, інфекції, що передаються статевим шляхом;

  • протизаплідні засоби (гормональні препарати, внутрішньоматкові спіралі тощо) не захищають від ВІЛ; єдине призначення цих коштів - захист від вагітності;

  • дотримання профілактичних заходів та уникнення зазначених «небезпечних» ситуацій зведе до мінімуму ризик зараження ВІЛ.

  1   2   3   4

Схожі:

ВІЛ/СНІД та інфекцій, які передаються статевим шляхом, для того,...
Чи вважаєш ти достатнім свій рівень знань щодо ВІЛ/СНІД та інфекцій, які передаються статевим шляхом, для того, щоб запобігти можливому...
ВІЛ/СНІД та інфекцій, які передаються статевим шляхом, для того,...
Чи вважаєш ти достатнім свій рівень знань щодо ВІЛ/СНІД та інфекцій, які передаються статевим шляхом, для того, щоб запобігти можливому...
Паспорт Районної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки
ВІЛ-інфекції/СНІДу серед осіб віком 12-24 років з метою підвищення рівня їх обізнаності щодо безпечної статевої поведінки, що дасть...
Районна цільова соціальна програма протидії ВІЛ -інфекції /СНІДу...
ВІЛ-інфекції/СНІДу серед осіб віком 12-24 років з метою підвищення рівня їх обізнаності щодо безпечної статевої поведінки, що дасть...
У першому турі гри беруть участь 12 учнів. Їхнє завдання правильно...
У першому турі гри беруть участь 12 учнів. Їхнє завдання – правильно відповісти на запитання шляхом вибору правильної відповіді із...
ОПИТУВАЛЬНИК ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ УЧНІВ Б. К. ПАШНЄВА
Прочитайте наведені нижче запитання. На аркуші для відповідей запишіть номер запитання і літеру обраного варіанта відповіді. Будьте...
На яке свято дівчата традиційно ворожать на варениках?
Дай відповіді на запитання тесту закреслюючи комірку навпроти правильної відповіді
УРОК 57 Тема уроку
Фронтальна бесіда за №15—25 із «Запитання і завдання для повторення» розділу V та відповіді на запитання, які виник­ли в учнів у...
Анкета «Моя правова обізнаність»
Пропонуємо Вам відповісти на запитання анонімної анкети. Для цього уважно прочитайте запитання і оберіть варіант відповіді, який...
Лекція-«Правова культура громадян.» Коротке знайомство з кодексами...
Викладач-методист вищої категорії,педагогічний стаж 30 років. Працювала в школі, Ржищівському індустріально-педагогічному коледжі,нині...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка