Формування світового ринку інформатики


Скачати 300.19 Kb.
Назва Формування світового ринку інформатики
Сторінка 1/7
Дата 14.03.2013
Розмір 300.19 Kb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Інформатика > Документи
  1   2   3   4   5   6   7

Формування світового ринку інформатики


Валерій ЛИСЕНКО

Анотація

Розглядаються обставини створення масових телевізорів, магнітофонів, комп’ютерів, а також компакт-дисків та інших носіїв інформації. Увага акцентується як на драмі ідей, так і на цікавих подробицях ринкової боротьби.

Annotation

This is a short review of history of creating of world market of popular domestic electronic devices and media. These events are full of important dramatic struggles.

Актуальність


У ХХ столітті люди досягли найвіддаленіших, найнеприступніших куточків Землі, почали освоєння повітряного і космічного простору. Але неспокійному духу пошуку всього цього було замало. Все гостріше відчувалась потреба у нових плідних ідеях, у просторі для творчої фантазії і для комерції, у нових враженнях та економічній боротьбі. Таким глобальним проривом стала науково-технічна революція, створення потужної інформаційної індустрії.

Саме завдяки цій галузі накопичено найбільші багатства сучасного світу, виникли найдинамічніші компанії, вийшли з економічного занепаду цілі країни. Розвиток інформатики сповнений творчого драматизму і повчального досвіду. Знати її історію необхідно кожній культурній людині. Спробуймо ж відчути її напружений пульс, повчитись на досвіді досягнення успіхів.

На чому фіксувати знання


Незмірні заслуги паперу перед людством. Що тільки він, бідолашний, не терпить! Втім, не варто обмежувати культурні набутки тим, що на папері. Наприклад, ткацтво, винайдене ще в неоліті, створювало не лише банальну вжиткову продукцію. Здавна тканини і вироби з них несли художню, соціальну, духовну ауру. А найдавніші методи формування зображень на тканинах дуже нагадують сучасну машинну графіку. Близько 1808-го року ліонським механіком Жозефом Жаккаром для керування ткацьким верстатом був застосований принцип програмного управління. Ще донедавна на текстильних підприємствах, поряд з комп’ютеризованою вишивальною машинкою, можна було здибати громіздкий жаккардів агрегат, над яким аж під склепіння цеху повз ланцюжок дерев’яних дощечок з отворами – своєрідна перфострічка чи колода перфокарт.

Серед попередників цифрових носіїв інформації можна назвати валики з кілочками чи платівки з отворами для різноманітних музичних автоматів: шкатулок, шарманок, органчиків тощо, відомі ще з глибокої давнини. Наприкінці ХІХ століття набули популярності механічні приставки до фортепіано піаноли, керовані паперовими перфострічками – своєрідним способом запису нот. Та незабаром їх витіснили аналогові методи запису й відтворення звуків на грамплатівках [1, 12]. До створення кінематографу, а також фонографів, тобто механічних диктофонів, доклав рук видатний американський винахідник Томас Едісон. Не зайве нагадати, що у ті часи, у культурному та економічному відношенні, Америка все ще лишалась периферійною провінцією Старого світу.







Фонограф з восковими валиками та патефони (перша половина ХХ ст.)

1877-го року американець Олександр Белл запатентував винайдений ним телефон і заснував компанію Bell Telephone. Через вісім років фантастичного успіху для забезпечення міжміського зв’язку він створює не менш славетну AT&T (American Telegraph and Telephone Company). А 1925-го року було створено дослідницьку Bell Laboratories, зі стін якої вийшла ціла череда піонерних комерційних розробок, як-от радіолампа, транзистор, фотоелемент, а зрештою навіть супутник зв’язку.

Наприкінці ХІХ століття американська корпорація International Business Machines (IBM – Міжнародні ділові машини) застосувала перфокарти до механізованого обліку результатів перепису населення США. З тих пір, безперервно вдосконалюючись, її бізнес поширився на весь світ [3].

Отже, у першій половині ХХ століття масову інформатику уособлювали грамофонні платівки, фотографія, кінематограф, радіомовлення та електричний телеграф. Розрахунки велись на арифмометрах. Після Другої світової війни до цих чудес техніки додались масова телефонія та телебачення, з’явились магнітофони і широко розповсюдився звуковий самвидав – записи популярних співаків, які важко було розшукати у крамницях.




Арифмометр “Фелікс” випускався десятки років першої половини ХХ ст. у майже незмінному вигляді. Ручний привід, вага 4,5 кг.

Перфострічка застосовувалась в телеграфі як проміжний носій текстів, а згодом була широко розповсюджена у кібернетиці. Перфокарти різних видів вживались для обробки великих обсягів даних. Головна особливість “машинної писемності” – що вона читається з допомогою інформаційних машин. Тут криється загроза втрати знань внаслідок втрати засобів доступу до них: прослухати касету неможливо без відповідного магнітофона. Правда, для читання і розуміння звичайних книг також необхідні певні “ключі”: знання алфавіту, знайомство з предметом.

З найдавніших часів вимріювались казки про механічних слуг, працівників, солдатів. І от у ХХ столітті виникли реальні передумови для їх створення. 1920-го року чеський письменник Карел Чапек опублікував п’єсу “Р.У.Р. (Розумні універсальні роботи)”, і з його легкої руки слово “робот” пішло гуляти світами. Славетний поляк Станіслав Лем, нащадок карпатських лемків, за фахом психіатр, досліджуючи глибини людської душі, перейняв чапекову ідею і написав у 60-ті роки книгу: “Кіберіада. Казки роботів”. Світові війни, прокотившись одна за одною, збурили шалену гонку озброєнь; десятиліттями людство жило під знаком Бомби. Відтак, можна вважати, що початок світової науково-технічної революції було покладено у серпні 1945 року, американськими атомними бомбардуваннями японських міст. Почалась нова, небачена доба історії.
  1   2   3   4   5   6   7

Схожі:

Роль і місце моніторингу кон’юнктури світового ринку готельних і...
Кон’юнктура ринку – ситуація, що склалася на ринку, збіг обста­вин чи стан речей на ринку, здатних впливати на господарську діяль­ність...
Інтернаціоналізація економічного розвитку
Формування світового ринку закономірно зумовило встановлення міждержавних зв’язків з їх характерними рисами, особливостями та закономірностями,...
Питання з міжнародної економіки 2012-2013 н р
Формування світового ринку закономірно зумовило встановлення міждержавних зв’язків з їх характерними рисами, особливостями та закономірностями,...
Урок з інформатики. Специфіка уроку інформатики. Підготовка вчителя...
Розвивальних завдань, добір конкретного навчального матеріалу, досягнення конкретних поставлених цілей шляхом добору відповідних...
10. Формування понять, вмінь та навичок. Формування понять інформатики....
Формування понять, вмінь та навичок. Формування понять інформатики. Особливості методики введення нових понять інформатики. Формування...
Питання Поняття “валютні відносини” та “світова валютна система”
Кожна країна є складовою світового ринку, жодна країна не є ізольованою. Усі вони пов’язані між собою міжнародними валютними відносинами,...
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТУРИСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК І КОНТРОЛЬ
Туристична галузь є невід’ємною складовою світового ринку, посідає друге місце у світовому господарстві після комп’ютерної та електронної...
Питання самоосвіти вчителів Ольшаницької ЗОШ І-ІІІ ступенів
Формування в учнів уявлень про єдність світового літературного культурного й цивілізаційного процесу
          В Україні відбувається активне формування і розвиток ринку...
В Україні відбувається активне формування і розвиток ринку нерухомості, який фактично відображає усі проблеми економіки. Він характеризується...
Програми курсу інформатики в школі. Зміст навчання інформатики. Планування...
Проаналізуємо програму з інформатики для загальноосвітньої школи, яка була затверджена МОіН України в 2001 р
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка