12 липня – 120 років від дня народження Бруно Шульца


Скачати 314.35 Kb.
Назва12 липня – 120 років від дня народження Бруно Шульца
Сторінка1/4
Дата13.03.2013
Розмір314.35 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Інформатика > Документи
  1   2   3   4


Інформаційний бюлетень 2012

Долинської ЦБС №3(13)

Методично-бібліографічний відділ
Привабливий образ бібліотеки сьогодні багатогранний. Тому так важливо не обмежуватись традиційними формами, а шукати й шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів і розповсюдження знань у суспільстві. Не можна недооцінювати у бібліотечній роботі принцип наочності. Саме книжкові виставки, як наочна форма популяризації літератури, мають величезні переваги перед іншими формами масової роботи з читачами, тому що безпосередньо зв’язані з процесом сприйняття людиною візуальної інформації. При оформленні виставки треба пам’ятати, що велика кількість виставлених книг розсіює та стомлює увагу читачів. Для скорочення її кількості можна скласти рекомендаційний список літератури, яка представлена на виставці. Він яскраво оформлюється та прикріпляється до книжкової полиці. Є ще більш економічне рішення: можна сфотографувати обкладинки книжок на кольорову плівку та підготувати слайдотеку. Вона може знадобитися не тільки для виставки, а й для повсякденного огляду. Розташовується література на полицях в залежності від її важливості та від послідовності висвітлення питання. Ілюстрації ставляться поряд із книгами, змісту яких вони стосуються. При розміщенні книг, приблизно рівнозначних за змістом, треба враховувати деякі особливості людського сприйняття. Тому книги в світлих і темних обкладинках, так само як і книги з однокольоровими обкладинками і з малюнками на них, краще чергувати. Тоді кожна книга буде відтіняти попередню і наступну. Оформлення книжкових виставок також можна зробити нетрадиційним завдяки деяким дизайнерським прийомам. Об’ємні носії інформації у вигляді склеєних кубів, циліндрів, паралелепіпедів, куль, пірамід, на які на різних рівнях і планах можна прилаштовувати цитати, ілюстрації, портрети. Засобом привернення уваги можуть стати розбіжні зі змістовного центру виставки стріли з кольорового паперу, стрічок, ниток, а також видошукач – зроблена на ширину сторінки рамка з кольорового паперу з вікном для матеріалу, що цитуємо, яка виглядатиме більш ефектно у разі прикріплення до неї невеликої ілюстрації за змістом тексту. Творчий підхід бібліотечних працівників до такої наочної форми роботи як книжкова виставка допоможе їм у розкритті бібліотечних фондів, у популяризації кращих творів друку, в рекламі бібліотеки.

Події, факти, ювілеї
12 липня – 120 років від дня народження Бруно Шульца

Чимало українських митців належали одночасно до кількох культур. Інформ-виставка «Світ очима Бруно Шульца», організована в читальному залі ЦРБ, була присвячена одному з них, художнику та письменнику Бруно Шульцу, який мав єврейське походження, писав польською та німецькою мовами і майже все своє життя прожив у Дрогобичі. Його посмертна слава досягла світового рівня, а критики ставлять твори Шульца в один ряд із творами Пруста і Кафки. Натомість, майже півстоліття ім’я Бруно Шульца було відоме і зрозуміле лише одиницям. А культурне повернення письменника й живописця до рідного краю було довгим і нелегким. І якимось чином триває й сьогодні. Україна мала б гордитися спадщиною Бруно Шульца, який жив і творив на українській землі.

Нагадаємо, що Бруно Шульц народився в Дрогобичі 12 липня 1892 року. Тут він майже безвиїзно прожив усе життя і загинув від кулі гітлерівця під час німецької окупації за свою приналежність до єврейського народу. Художня спадщина Шульца невелика: окрім двох романів – «Цинамонові крамниці» та «Санаторій під клепсидрою», декілька статей, рецензій і незакінчених начерків. Втім, більшість його художніх робіт та рукописів втрачена, як і місце останнього спочинку.

Можливо, ця виставка, що була присвячена 120-й річниці від дня народження «дрогобицького Кафки», не дала відповіді на запитання: чи вартує уваги як сама його особа, так і художня спадщина, чи не штучно роздмухані його досягнення в літературі і в малярстві, але, зрештою, дала поштовх задуматись над тим, чому його твори вже перекладені 20 мовами світу…
21 липня – 105 років від дня народження Олени Теліги та Олега Ольжича

29 липня, коли за вікном шуміла гроза, на черговому засіданні клубу «Золота осінь» звучало поетичне слово Олега Ольжича та Олени Теліги – митців, котрі не лише своїм проникливим художнім словом наближали світлу годину визволення Батьківщини, а й стали до лав борців і життям заплатили за вірність визвольним ідеям. «Чорно кругом чи біло – не зупинить рух. Може зламатись тіло, але ніколи – дух…» – заявляв Олег Ольжич. «Тяжке змагання наші душі зоре, щоб колосились зерна перемоги…» – твердила Олена Теліга.
Вигодська селищна дитяча бібліотека-філія
Поетичний екскурс «Високе світло імені і слова». Саме так називався захід, присвячений 105 річниці від дня народження мужніх українських патріотів, який організувала ЦРБ. Захід доповнювала книжкова виставка «Ціною власного життя вони прокладали шлях до свободи», демонстрація відеокадрів та електронна презентація про життя і творчість поетів.

Відзначили пам’ять Олени Теліги та Олега Ольжича і бібліотеки-філії, організувавши та провівши: виставки-персоналії, виставки-адресати, літературні портрети, екскурси та диліжанси «Той, що серце обернув на сурму», «Сильні духом: Олег Ольжич та Олена Теліга – поети і герої», «В їхніх серцях жила Україна», «Миті яскравого життя», «Ціною власного життя він прокладав шлях до свободи», «Лицар нескореного покоління» (Белеїв, В. Тур’я, Гошів, М. Тур’я, Солуків, Надіїв, міська публічна бібліотека-філія, Вигодські селищні публічна та дитяча бібліотеки-філії).
24 липня – День Незалежності України
ЦРБ
Народ України святкує вже 21 річницю здійснення споконвічної мрії наших предків, які хотіли бути господарями на своїй найбагатшій, прекрасній українській землі. До Дня Незалежності України ЦРБ презентувала в лекційно-мистецькому залі розгорнуту книжково-ілюстративну виставку «Україна – наш спільний дім», яка відтворювала хронологічні сторінки в історії незалежної України, висвітлювала питання процесів становлення української державності, показувала внесок громадян держави у її звеличення і процвітання та як світ відкриває для себе незалежну Україну. На виставці були представлені документи, що відтворюють широку панораму політичних подій, якими наш народ ішов до незалежності своєї країни.
Бібліотека-філія с. НовоселицяРДБ
Не оминули цієї дати і бібліотеки-філії ЦБС, провівши спільно з будинками культури, школами, громадськими активістами: поетичні години, бібліотечні вікторини, літературно-музичні композиції, історичні круїзи, свята «Моя Батьківщина – це будні і свята, і неба безмежного шир», «Моя Україна – незалежна країна», «Україно, найкраща у світі державо моя», «Для України рідної найкращії слова», «Моя Україна – вільна держава, я з нею пов’язую долю свою», «Моя Україна ясна, незалежна, жива», «Розквітай, моя ти Україно», «Кроки незалежної України», «Одна Батьківщина і більш не буває», «Україна най-най-най…» (Княжолука, Станківці, М. Тур’я, Шевченкове, Надіїв, Мислівка, Лужки, Гериня, Якубів, Кальна, В. Тур’я, Гошів, Новоселиця, Новошин, міська та Вигодська селищна публічні бібліотеки-філії, РДБ). Увагу користувачів привертали своєю яскравістю, насиченістю та інформативністю бібліотечні виставки, виставки-екскурси, виставки-адресати «І піднесуть до сонця Україну не чужаки, а доньки і сини», «Україно, мій духмяний диво цвіт, ти крізь терни йшла до волі стільки літ», «Свято, вимріяне поколіннями», «Прийди до серця Україно, благослови мене добром», «Україно, цвіти у любові й добрі», «Держави славна назва – Україна» (Лолин, Ст. Мізунь, Пшеничник, Кальна, В. Тур’я, Гошів, Вигодська дитяча бібліотека-філія, міська дитяча бібліотека-філія, РДБ).
В об’єктиві – Княжолука

27 липня учасники прес-туру центральних і місцевих ЗМІ Прикарпаття побували в селі Княжолука, де мали змогу ознайомитися з роботою підприємств, установ та організацій, які працюють на території цього населеного пункту. Сільський голова Ігор Беляк провів прес-конференцію.

Гості завітали також у сільську бібліотеку-філію. Бібліотекарі ознайомили учасників прес-туру з роботою книгозбірні, її планами на майбутнє та відповіли на численні запитання.

27 серпня – 156 років від дня народження Івана Франка

Щороку Долинщина відзначає день народження українського письменника, громадсько-політичного діяча Івана Яковича Франка. Ці місця тісно пов’язані з постаттю Великого Каменяра, адже він часто бував у Долині та навколишніх селах, відвідуючи своє перше кохання – Ольгу Рошкевич. Завдяки цьому село Лолин, де народилась Ольга, носить назву «Столиця Франкового серця».

У дні відзначення 20-го свята ліричної Франкової поезії слідами Каменяра пройшовся його онук – Роланд Франко – дипломат, кандидат технічних наук, український учений-інженер, громадський діяч, популяризатор творчості Івана Яковича. Він відвідав Долинську центральну районну бібліотеку та бібліотеку-філію с. Лолин. Щирістю та людяністю було наповнене спілкування з цією непересічною людиною.

У центральній районній бібліотеці Роланд Тарасович взяв участь у літературній імпрезі «До людей – з відкритим серцем». Учасниками імпрези були митці слова з Івано-Франківщини та Кіровограду: Ярослав Ткачівський – відповідальний секретар Івано-Франківської обласної організації НСПУ, Василь Бондар – голова Кіровоградської обласної організації НСПУ, Володимир Качкан – доктор філологічних наук, письменник, Степан Процюк – кандидат філологічних наук, викладач Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, Василь Бабій, Богдан Стрільчик, Василь Карп’юк, Роман Киселюк, Ярослав Ясінський, Любов Загоровська, Іван Війтенко, Роман Рябига, Василь Вітенко, Леся Шмигельська, Оксана Тебешевська.

Долинщину представляли: члени НСПУ Василь Олійник та Надія Дичка, а також Ярослав Савчин, Іван Ярич, Оксана Сподар, Михайло Борис, Ганна Медвідь, Юлія Мицак.

З привітальним словом виступили директор районної централізованої бібліотечної системи Людмила Фреїв та старший науковий співробітник Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців. Переможці районного етапу обласного конкурсу юнацького читання «Найкращий читач року» Катерина Адамович та Олег Галів також мали змогу привітати улюбленими рядками визначних гостей.

Перед від’їздом до столиці Франкового серця гості ознайомилися з книжковою виставкою “Орбіти високого слова”, яка презентувалася у краєзнавчому секторі бібліотеки.

Відзначили день народження Каменяра і бібліотеки-філії Долинської ЦБС, організувавши та провівши: бібліотечні виставки, викладки літератури, літературні та інформаційні години «Великий Каменяр», «До Лолина! До Ольги! До життя!», «Іван Франко – титан, геній, Каменяр», «Іван Франко і Долинщина», «Іван Франко – мов рух стихії, що творить в нас і серед нас» (Кальна, Оболоня, В. Тур’я, Гошів, Липа, Станківці).
Чим більше мов ти знаєш, тим більше у тобі свободи

28 серпня в ЦРБ за «круглим столом» зібрались люди, які працюють над створенням можливостей для безкоштовного вивчення та вдосконалення розмовної англійської. Це: Людмила Жирик – заступник директора Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка з питань інформатизації та керівник центру «Вікно в Америку», Юрій Цибій – представник London Club в Івано-Франківську, Роксолана Грабко – активна учасниця Клубу Англійської Мови при Івано-Франківській ОУНБ ім. І. Франка, Роберта Ілейжер – волонтер Корпусу Миру США, Наталя Іванів – координатор редколегії Долинської районної шкільної газети «Бревіс», Ліліана Хомишин – кореспондент газети «Добра справа» та працівники бібліотеки.

Гості ділилися досвідом з питань організації роботи клубів, підбору тематики та розробки уроків. Сьогодні клуби англійської – це спілкування живою англійською мовою, цікаві та неординарні зустрічі, азартні дискусії, перегляди англомовних фільмів та їх обговорення, вдосконалення знань та мовна практика для тих, хто хоче знати іноземну мову краще. Говорили про складові успішної роботи клубів, про можливості спілкування членів клубів із містами-побратимами, про надання можливості кожному провести хоча б одне засідання клубу самостійно.

Роберта Ілейжер та Наталя Іванів ознайомили гостей із роботою English Club, який діє при районній бібліотеці.
Бібліотека – світ без бар’єрів

У календарі свят і дат є Міжнародний день Білої тростини – день незрячих людей, який припадає на 15 жовтня. 70-80 відсотків інформації про навколишній світ ми отримуємо через зір. Незрячі позбавлені такої можливості. Сліпота вважається найтяжчою формою інвалідності, тож незрячим людям дуже важко інтегруватися в сучасне суспільство, самореалізуватися в ньому.

4-7 вересня 2012 р. понад 30 бібліотекарів з усіх регіонів України та представник Санкт-Петербурзької бібліотеки для сліпих зібралися в Херсоні з метою обговорення проблеми покращення доступу до інформації та Інтернету сліпим і слабкозорим. Семінар «Надання бібліотеками доступу до Інтернету слабкозорим і сліпим: сучасні можливості та досвід» організували та провели: Центр інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара та Херсонське обласне бібліотечне товариство. До участі були запрошені представники бібліотек – учасниць проекту «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)», які активно долучилися до вирішення цієї актуальної для України проблеми. Івано-Франківщину представляла директор Долинської ЦБС Людмила Фреїв.

Перед учасниками семінару виступили: представники органів влади Херсонщини, заступник прес-аташе Посольства США в Україні пан Штелє Люк, директор Центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, віце-президент Української бібліотечної асоціації Пашкова В.С., координатор програм Посольства США в Україні Любінецька О.О., працівники обласних, міських і районних публічних, вузівських та спеціалізованих бібліотек України.

Під час семінару велася розмова про важливість партнерства та запрошення до співпраці всіх зацікавлених сторін: органів влади, громадських об’єднань, закладів освіти, міжнародних донорів.

Корисним для учасників було ознайомлення з сучасним тифлообладнанням, яке продемонстрували представники компанії «Еліта-груп» (м. Москва). Спеціалісти цієї компанії надали консультації та рекомендації щодо можливостей покращення роботи бібліотек зі сліпими та слабкозорими громадянами.

Цікавими були заняття в групах та практичні завдання, в ході виконання яких учасники семінару проявили власне розуміння проблем роботи з людьми з обмеженими можливостями та шляхів їх вирішення.
  1   2   3   4

Схожі:

ЗАТВЕРДЖУЮ
Драгоманових», «Олена Пчілка і Гадяч», «200 років від дня народження Т. Г. Шевченка», «350 років від дня проголошення Гадяча гетьманською...
"Подорож до світу книг" до 200-річчя від Дня народження Є. П. Гребінки
Горить моє серце. Як умру, на світі запалає покинутий вогонь моїх пісень до 141-річчя від Дня народження Лесі Українки
ВІДДІЛ ОСВІТИ ТЕТІЇВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ НАКА З
Про підготовку та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка” та з метою вшанування пам’яті, популяризації...
ПРОГРАМА V Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі „
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Полоністичний науково-інформаційний центр імені Ігоря Менька...
Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Хмельницького обласного iнституту пiслядипломної педагогічної освiти в листопадi-груднi 2009 року відбулася обласна заочна олімпіада...
Про відзначення 120-річчя з дня народження Михайла Кравчука
Михайла Пилиповича Кравчука всесвітньо відомого українського вченого-математика, академіка Академії наук УРСР, члена математичних...
4 лютого140 років від дня народження Михайла Михайловича Пришвіна...
Віктора Борисовича Шкловського (1893–1984), російського письменника, літературознавця, критика
Дрогобич – єдине місто на землі…
Бруно Шульца у світову культуру ХХ століття, Верховна Рада України ухвалила рішення урочисто відзначити обидві річниці в Україні...
ПЛАН ЗАХОДІВ Тетіївського районного Центру позашкільної освіти з...
Відкрити на сайті РЦПО рубрику «Великому Кобзареві – 200 років. Ми чуємо тебе, Тарасе, і через століття. Ти є сучасником кожного...
Про погодження режимів роботи підприємств торгівлі та сфери послуг
...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка