УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ «В’ЄТЬСЯ, НАЧЕ СТРІЧКА, НЕСПОКІЙНА РІЧКА»


Скачати 92.9 Kb.
Назва УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ «В’ЄТЬСЯ, НАЧЕ СТРІЧКА, НЕСПОКІЙНА РІЧКА»
Дата 10.02.2014
Розмір 92.9 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Географія > Урок
Відділ освіти Бородянської райдержадміністрації

Районний методичний кабінет

Бородянська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів





УКРАЇНСЬКЕ ЧИТАННЯ, 3 КЛАС.

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

«В’ЄТЬСЯ, НАЧЕ СТРІЧКА,

НЕСПОКІЙНА РІЧКА»
Мельниченко Любов Вікентіївна


Бородянка

2012


Українське читання, 3 клас

Тема. Урок позакласного читання « В’ється, наче стрічка, неспокійна річка».

Мета: на зразках художніх творів поглиблювати уявлення дітей про природу рідного краю. Розвивати мовлення учнів, працювати над збагаченням словникового запасу школярів, вдосконалювати навички виразного читання тексту. Виховувати інтерес до читання творів анімалістичного характеру.

Обладнання: репродукція картини А.Куїнджі “Місячна ніч на Дніпрі”, Д.Шавикін “Вечір на Дніпрі”, кросворд « Річка», виставка дитячих малюнків « Моя ріка»

Хід уроку


І.Організація класу до роботи

Вчитель: Дзвінок покликав нас для навчання –

Починаєм урок позакласного читання!

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

1. Оголошення теми уроку

Вчитель: Тему цього уроку позакласного читання приховано у таких загадках:

- Крутиться, вертиться, берега держиться.

- Взимку спить, а влітку біжить.

(Річка)

- Тече-тече, – не витече, біжить, біжить – не вибіжить.

(Річка)

2. Асоціювання, ґронування

Вчитель: Запишіть слова та фрази, які у вашій уяві пов’язані зі словом « ріка» (купання, риболовля, очерет, лелека т. д.)

3. Розповідь вчителя.

Вчитель: З давніх-давен люди обирали місця для поселень біля річок. Ріка давала воду, була годувальницею, могла охороняти від нападників, служила шляхом для сполучення, оздоровлювала та лікувала, розважала і була місцем для проведення обрядів. Ріку поважали, а іноді – обожнювали.

Звичайна людська спостережливість відмітила, що вода у ріці перебуває весь час у русі, а тому порівняла її з часом: час тече, плине.

Ріки, як люди, мають свій характер: повноводні і поважні, непосидючі і вертляві,примхливі і жорстокі.

4. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Кожна річка має свої складові частини. Їх пригадати допоможе кросворд.

Кросворд “Річка”

















Г

И

Р

Л

О










В

И

Т

І

К
















Т

Е

Ч

І

Я

С

Т

Р

У

М

О

К







П

Р

И

Т

О

К

А






1) Місце, де ріка впадає в море, в озеро.


2) Місце, де починається ріка.

3) Рух води в певному напрямку.

4) Зливаючись з побратимами, він утворює ріку.

5) Невелика річка, що впадає у велику ріку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учнів

Учень: На території України налічується понад 71000 річок та водотоків. Найбільшою із них вважається Дніпро. Та й по праву. В давнину наші предки називали його Данапріс, що означало «вічна вода», греки – Борисфен, слов’яни прозвали Славутичем. Він має понад 1350 приток, серед яких найбільші Прип’ять, Ірпінь, Рось, Десна, Псел.

Учень: Із загальної довжини Дніпра (2201 км) на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною ріка в Європі (Дунай, Волга). Вона бере початок з болота Аксенівський мох на південних схилах Валдаю, впадає в Дніпровський лиман Чорного моря. Басейн Дніпра займає 65% території країни.

Учень: Найповноводнішою рікою Європи є Дунай. Його басейн знаходиться на території багатьох країн, в Україні він протікає лише 174 км. Його притоками стали Прут, Тиса.

Учень: Найбільша водна артерія західних регіонів України – Дністер, східних – Сіверський Донець.

2. Читання поетичних творів відомих письменників

Учень:

Дніпро! Дніпро! Ти покохав,

Як матір, Україну,

Ти рідним братом її став

І другом до загину.

Давно колись, в часи війни,

Гуляв ти з козаками,

Носив на плечах їх човни,

Ховав очеретами.

Дніпро! Хто бачив раз тебе,

Не зможе вже забути.

Ти наче вільний, як орел,

В кайдани не закутий.

І знов, могучий, кличеш ти

Боротися за волю,

І хвилі вже твої летять,

Гудуть, ревуть по полю.

І ти вже, сивий, не Дніпро,

А ціле буйне море!

Лише твої тепер степи,

Поля, ліси і гори.

Невільник, вбогий вчора ще,

Сьогодні – цар розкутий...

Дніпро! Хто бачив раз тебе,

Не в силі вже забути.

Олександр Олесь

Учень: До Дніпра


Дніпре мій повнозвучний,

Друже наш нерозлучний,

Чуєш: нива шумить колоскова?

Матері немовлят сповивають

І про тебе співають.

Їхня пісня – немов колискова.

Ой ти Дніпре широкий –

Серця вічний неспокій.

Степан Литвин
Учень:

Реве та стогне Дніпр широкий,


Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

І блідий місяць на ту пору

Із хмари де-де виглядав,

Неначе човен в синім морі,

То виринав, то потопав.

Ще треті півні не співали,

Ніхто нігде не гомонів,

Сичі в гаю перекликались,

Та ясен раз у раз скрипів.

Тарас Шевченко
3. Робота в парах ( опис картин А.Куїнджі “Місячна ніч на Дніпрі”,

Д.Шавикіна “Вечір на Дніпрі”)

- Яку назву має картина?

- Хто є автором картини?

- Який час доби, яка пора року зображені на картині?

- Розкажіть,що змальовано на полотні?

- Які кольори використав художник?

- Які почуття хотів передати автор картини?

4. Читання поетичних творів відомих письменників
Учень:
Струмочок

Біг струмочок невеличкий.

Запитав струмочка я:

- Звідки, друже?

- Від кринички,

- То матусенька моя.

  • А куди біжиш?

  • До річки!

Я кажу йому:

  • Не треба!

Там обійдуться без тебе.

А струмочок засміявся:

- Я цього не сподівався,

Що не знаєш ти простого:

Обійдуться без одного,

Але всі струмки й потічки –

Це вже сила!

Ми вже річка!

Степан Пушик

Учень:

Тихо над річкою в ніченьку темную

Спить зачарований ліс.

Ніжно шепоче хтось казку таємную,

Сумно зітха верболіз.

Нічка розсипала зорі злотистії:

Он вони – в річці на дні.

Плачуть берези по той бік сріблистії,

Стогне хтось тяжко вві сні.

Спиридон Черкасенко

Учень:

Лісове джерело


В темнім лісі джерело

синє кинуло крило

на траву шовкову,

почало розмову:

- На прощання вам скажу:

між дерев я поброджу,

походжу і поблуджу

та й до річки побіжу...

Каже ліс йому:

- Біжи! –

Кажуть птиці:

- Так, біжи! –

Кажуть звірі теж:

- Біжи –

Кажуть всі йому:

- Біжи

і про нас там розкажи.

Хай всі знають, як отут

восени вітри метуть,

як зимою білі мухи

крутять снігу завірюхи,

як блакитно навесні

дзвонять проліски ясні,

як у нас гриби ростуть,

як у нас дуби гудуть,

щоб маленьке джерело

прохолоду берегло.

Володимир Підпалий

Учень:

Річка
Хлюпоче синя річка –

Ой річка, ой ріка!

Юрба нас невеличка,

Зате ж бо гомінка!

І співи тут, і крики,

І радість тут, і сміх.

Навколо, як музики, –

Гуртки пташок дзвінких.

І кожна ж то співає,

І кожна поклика:

“Ой небо, ой безкрає,

Ой річка, ой ріка!”

Он рибки затремтіли,

Пливуть із глибини.

Коли б співать уміли,

Співали б і вони.

А так за них співає

Громадка гомінка:

“Ой небо, ой безкрає,

ой річка, ой ріка”.

Максим Рильський
5. Читання оповідання “Річечка” (Дм. Герасимчук)

“Зелена неділя” О.Верес, 1993р. с. 64 – 65 )

- З ким хлопчик дружить?

- Куди вирішив він помандрувати?

- Чому сумнішала річка?

- Що треба робити для того, щоб жили наші річки?

- В якому образі ви уявляєте річку?

- Від імені якої особи ведеться розповідь?

- Якими засобами користується автор, щоб передати своє захоплення річкою? (використовує опис річки, говорить про неї, як про живу істоту, вживає пестливі слова, порівняння).

- Як розумієте вислови: «сумнішає річка», «надумую погуляти разом з водою її дорогою», «всьорбає свіжої води»?

- Чому воду називають «вічною мандрівницею»?

- Яка головна думка цього твору?

- Які ілюстрації можна намалювати до оповідання?

( огляд виставки дитячих малюнків « Моя ріка» )

6. Складання плану до тексту

1) Де протікає річечка?

2) Хто полює на рибку?

3) Що трапилося з річечкою за селом?

4) Де відшукав хлопчик початок річки?

5) Чи кінчається річка?

7. Гра «Кого зустрінеш біля річки?» (гравці називають жителів річки чи луків)

  1. Рак від берега задкує,

Рибка лин над ним кепкує:

- Рак забрів в очерети,

Річку думав перейти.

2) Ромашки рвати ми ходили

Над річкою в рясній траві

І раптом равлика зустріли

Із ріжками на голові.


  1. Ходить бусол по болоту,

Кличе жабку на роботу.

Жабка каже: « Не піду!»

Бусол каже: « Поведу!»
IV. Підсумки уроку

1. «Коло ідей»

Вчитель: Нам слід пам’ятати, що джерела, струмки, маленькі річечки і великі ріки є дітьми єдиної праматері, яка має назву – вода.

- Яку роль відіграє вода в житті людини?

- Що потрібно робити, щоб річки «жили» довго?

2. Оголошення теми наступного уроку позакласного читання,

ознайомлення зі списком рекомендованої літератури.

Схожі:

Урок позакласного читання за творчістю О. Дерманського, Л. Денисенко,...
Тема. Урок позакласного читання за творчістю О. Дерманського, Л. Денисенко, О.Ільченка. «Життя видатних дітей»
Тема: Вічна загадка людської душі… (за новелою М. Коцюбинського «Сон») Мета
Тип уроку: урок позакласного читання, урок вивчення та аналізу художнього твору (духовно-естетичне сприйняття твору)
Урок позакласного читання
Мета: вчити учнів аналізувати художній твір, давати характеристику персонажам, порівнювати різні твори
Урок позакласного читання в 11 класі
Мета: розкрити красу високого почуття через зразки світової поезії про кохання
Українське читання. 3 клас
Мета. Учити дітей самостійно добирати тексти для позакласного читання на задану тему, розвивати усне мовлення, удосконалювати техніку...
Урок позакласного читання казки «Потерчата»
Обладнання: Медіапроектор, презентація Power Point, малюнки та поробки учнів, текст твору, демонстраційні картки
Урок позакласного читання з елементами інтерактивного навчання
...
Урок позакласного читання з української літератури 11 клас за творчістю...
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом лауреата Шевченківської премії Тараса Мельничука,розкрити багатогранність діяльності;...
Байка. Особливості в українській і світовій літературі. Сміючись,...
Мета: дати уявлення учням про байку, ознайомити з історією, особливостями структури
Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 До Сяючої Вершини по Кам’янистій Стежині
Урок позакласного читання за збіркою В. Сухомлинського «Казки школи під голубим небом» у 8 класі
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка