Конкурс «Поспішай розгадати»


Скачати 90.81 Kb.
Назва Конкурс «Поспішай розгадати»
Дата 15.12.2013
Розмір 90.81 Kb.
Тип Конкурс
bibl.com.ua > Філософія > Конкурс
Тема: ЗМІСТ І ФОРМИ ЗАГАДОК, ХУДОЖНІ ЗАСОБИ В НИХ.

Мета: навчити школярів сприймати зміст загадок та надавати відповідний йому аналіз, визначати форми творів та художні засоби в них;

розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, грамотно вмотивовувати власні думки, робити висновки;

формувати кругозір, світогляд у школярів;

виховувати допитливість, кмітливість, повагу до народної творчості,її митців, прищеплювати інтерес до загадок.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, підручник, дидактичний матеріал (кросворди, картки, таблиці).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

  2. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

  1. Читання напам’ять загадок, вивчених учнями.

  2. Розгадування різних видів загадок.

( за правильні відповіді учні отримують фішки).

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

  • Конкурс «Поспішай розгадати».

Умови заходу: клас поділяється на три команди, по п’ять представників з кожної біля дошки розгадуватимуть кросворд упродовж 6 хвилин. Виграє та група, яка у визначений час упорається із завданням і надасть правильні відповіді.

Кросворд для команди 1





1
















2
















3



















4

























5

















По вертикалі:

  1. За горами, за лісами / Золота діжа встає. (Сонце).

По горизонталі:

  1. Як живе, то летить, / Як помре, то біжить. (Сніг).

  2. Ніхто її не лякає, / А вся тремтить. (Осика).

  3. І не дівка, а червоні стрічки носить. (Калина).

  4. Мене шукайте на світанку / У лісі, полі, у садку. (Печериця).

  5. Червоний Макар / По полю скакав, / А в борщ плигнув. (Перець).



Кросворд для команди 2





1



















2
















3

























4










5


























По вертикалі:

  1. Летить орлиця по синьому небу, / Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).

По горизонталі:

  1. Коло носа в’ється / В руки не дається. (Запах).

  2. У долині тихо ліг / Доїдає сніг. (Туман).

  3. Розфарбоване коромисло / Через річку повисло. (Веселка).

  4. Навкруги вода / А з питвом біда. (Море).

  5. Що росте догори коренем? (Бурулька).


Кросворд для команди 3





ф







1
















2



















3






















4













5
















6










7
















  1. Дві тополі донизу вершинами ростуть. (Коси).

  2. Десять хлопців на спинах крижинки несуть. (Пальці).

  3. Язика не має, а розповідає. (Письмо).

  4. Зелене теля на прив’язі товстіє. (Кавун).

  5. Куди мені треба, туди й полечу, там і заговорю. (Лист).

  6. Сам ще далеко, а круглі чорні вже добігли. (Очі).

  7. Не розбивши горщечка, не з’їси кашки. (Горіх).




  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  2. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ.


Я дивився на загадки як на мальовничий опис предмета.

К. Ушинський

  1. Вступне слово вчителя

На минулому уроці ми ознайомились з особливостями загадок, з їх змістом і значенням, тепер розглянемо різні засоби змалювання згадуваного предмета. Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Від цього залежала подальша доля людини.


  1. Теорія літератури.

Учні записують основні поняття в зошит: МЕТАФОРА у перекладі з грецької – це перенесення. В літературі ми називаємо метафорою перенесення властивостей, уподібнення одного предмета чи явища іншому на основі загальних для них ознак.

Приклад: Думка літає. Сонечко усміхається.


  1. Орієнтовний ідейно-художній аналіз загадки. Форми загадок.

ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ЗАГАДОК

  • опис ознак, властивостей предмета;

  • побудова на основі порівняння;

  • побудова у формі питання;

  • опис дії задуманого предмета.


Яку спостережливість треба було мати, щоб спочатку побачити, а потім скласти таку загадку.

Прийшла дівка з гір,

Несла на собі сім шкір;

Як їх розбирали, -

Всі над нею ридали.
Учитель пропонує школярам пояснити, чому в наведеній загадці цибуля названа дівкою, над якою всі плачуть, а лушпиння – шкірою. Ця загадка виникла в результаті порівняння і зіставлення шкірок цибулі з одягом дівчини. У рядках твору є співзвучні слова гір – шкір, розбирали – ридали. Ця загадка має віршовану форму (ритм і риму).

ФОРМИ ЗАГАДОК

у вигляді простого запитання

«Що догори коренем росте?»

принцип протиставлення

«Голова є, шиї нема; очі є, а брів нема; рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить».

просто називаються ознаки, характеристики

«Не їсть, не пє, а ходить і бє»


ЗАГАДКИ-ЖАРТИ АБО ЗАГАДКИ-ЗАДАЧІ

  • Яких каменів немає в морі?

  • Під яким кущем ховається заєць у дощ?

  • Що стоїть між небом і землею?

  • У мене у двох кишенях є гроші. Коли з однієї кишені переклав у другу одну гривню, то стало порівну. Коли з другої переклав у першу одну гривню, то в першій стало вдвічі більше, ніж у другій.

  • Запишіть число 100 п’ятьома одиницями.


Рубрика « Я – особистість творча»

За поданим початком закінчіть складання загадки. Надайте правильну відгадку.

  • Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає… той сльози проливає. – Цибуля.

  • Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь… ховатися почнуть. – Дощ.

  • Не звір, а з ногами, не птиця, а з пір’ям, не людина, а … в одязі. – Ліжко.

  • Стоїть хлопчик під пеньком, накрив голову… брильком. – Гриб.

  • Хто на собі ліс… носить? – Олень

  • Літом одягається, а на зиму одежі… цурається. – Дерево.

  • Махнула птиця крилом – закрила півсвіту… чорним рядном. – Ніч.

Гра «Ми – чарівники»

Мати знання, володіти вмінням – це означає мати в руках чарівну паличку.

  • Уявивши себе чарівниками, відгадайте і перетворіть загадки на прислівя та приказки – і навпаки ( для кожної команди – одна загадка й одне прислів’я).

Ви повинні заповнити таблиці.

Таблиця 1

загадки

відгадки

прислів’я

Хто людей годує?

Праця

Праця людей годує

Що старше від розуму?

Увага

Увага старша від розуму

Що у світі найшвидше?

Думка

Найшвидша у світі думка


Таблиця 2

прислів’я

загадки

відгадки

Наймиліше у світі - сон

Що у світі наймиліше?

Сон

Правда у вогні не горить, у воді не тоне

Що у вогні не горить, у воді не тоне?

Правда

Сором пече без вогню

Що пече без вогню?

Сором


Гра «Ми – поети»

Картки із записаними початками речень – у вчителя, картка із продовженням речень лежать на столі. Представники груп – поети підходять по черзі, отримують і зачитують першу частину речення, добирають до неї другу, так, щоб вислів став метафоричним.
Можна використовувати підказки членів груп.

Початок речення

Продовження речення

За садом сховалося

Сонце

Плинув

Теплий, тихий вечір

Зоря

Заграла золотом у яблуневому цвіті

Завиває

Вітер

Обличчя

Розцвіли

Легенька хмара

Закриває сонце своїми полами

Зашуміли

Струни

Прийде

Весна




  1. Робота з підручником.

    1. Читання статті «Загадки», ст.. 110-111.

    2. За поданим малюнком дібрати загадку.




  1. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

Складання учнями загадок.

  • Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче.

  • Місяць – золотий серп або міцна підкова, нічне небо – темний луг, перебуває у неповному місці – загублено.




  1. ПІДСУМОК УРОКУ.

  • Знайти ілюстрацію до загадки, відгадати її.




  • Без сокири і дрючків ставить міст через річки.

  • Золоте решето хатинок повне.

  • Коло бабусі сидить дід у кожусі,

Проти печі гріється,

Без водички миється.

  • Живим зерном народжений,

Живу я на землі.

Щодня рум’яним сонечком

Я сходжу на столі.

  • Найрідніша, наймиліша,

Всіх вона нас пестить, тішить,

Завжди скрізь буває з нами.

Відгадайте, хто це?..

Порівняти загадки на одну й ту ж тему у фольклорі різних народів.

Українська:

Два брати під одним дахом живуть, один одного не бачить.
Російська:

Два брата через грядку смотрят, да не сойдутся.
Грецька:

Два брати посварилися, одна гора їх розвела.

ЯКА ЗАГАДКА СТВОРИЛАСЯ РАНІШЕ, ЯКА – ПІЗНІШЕ?


  • Баба Яга, деревна нога, весь світ годує, а сама голодна (Соха).

  • Залізний ніс у землю вріс, риє, копає, проти сонця грає (Плуг).

  • Кінь сталевий вівса не просить, а оре і косить (Трактор).



  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти кілька загадок (про олівець, м’яч, книжку, сніг, мороз, річку).

Схожі:

5. Конкурс на кращий вірш, плакат, оповідання, казку про ялинку
Виготовлення звернень, плакатів, оголошень про проведення конкурс штучних ялинок. Слайди 1- 4
Урок 6 Підтема : Одяг британців / What People Wear in Britain
Розгадування кросворду. Учні отримують картки, на яких вони повинні розгадати кросворд: вписати назви речей з одягу. Якщо учні правильно...
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
...
Правила розгадування ребусів: слово або речення ділиться на такі...
В кожному з рядочків таблиці приховані слова, сукупність яких являє собою загадку, яку потрібно розгадати
З ПИТАНЬ ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
Всеукраїнський конкурс якості продукції (товарів, робіт, послуг) – “100 кращих товарів України” (далі – Конкурс) проводиться у 2010...
Конкурс проводився у номінаціях «Академічний вокал»
Києві відбувся Всеукраїнський фестиваль-конкурс музичного мистецтва «Київський колорит», засновником якого виступила Національна...
2. Конкурс на право оренди об'єкта (далі конкурс) оголошується орендодавцем
...
П ОЛОЖЕННЯ ПРО КОНКУРС
Фундація Духовної Культури Пограниччя (Люблін) та МГО «Академія Української Молоді (Львів), надалі Організатори, оголошують конкурс...
ПОЛОЖЕННЯ про Всеукраїнський конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді
Всеукраїнський конкурс бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді (далі Конкурс) проводять на виконання Указу Президента...
Конкурс віршів. II. Mein Dorf – конкурс творів про рідне село. III....
Учням старших класів пропонуються вірші класиків німецької літератури: Гете, Шіллера
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка