Урок узагальнення набутих знань на тему «Казкова економіка»


Скачати 132.97 Kb.
Назва Урок узагальнення набутих знань на тему «Казкова економіка»
Дата 30.10.2013
Розмір 132.97 Kb.
Тип Урок
bibl.com.ua > Економіка > Урок



Урок узагальнення набутих знань

на тему «Казкова економіка»

Курс «Абетка споживача»

1 клас

Робота

вчителя школи «Аратта»

м. Києва

Лук’янчук Лариси Павлівни

Урок узагальнення набутих знань

на тему: «Казкова економіка». 1 клас

Мета:

  • Закріпити основні економічні поняття, що вивчили на уроках «Основ споживчих знань»;

  • з’ясувати невід’ємний зв'язок економічних понять та дитячих казок; показати на прикладах уривків із текстів наявність економічного змісту у казках;

  • формувати вміння аналізувати текст та давати логічні відповіді на поставлені запитання; використовувати набуті на уроках економічні знання у житті;

  • збагачувати словниковий запас;

  • розвивати логічне мислення, уважність, кмітливість;

  • виховувати повагу до праці, інтерес до художньої літератури, творчий підхід у виконанні завдань;


Обладнання:

  1. Книжки з казками.

  2. Уривок із казки «Про бідного парубка та царівну» та текст казки К.Чуковського «Телефон».

  3. Таблички з економічними термінами.

  4. Розмальовки з героями казок.

  5. Картинки(файли) із схематичним зображенням казки.

  6. Наголовники з написом героя казки

  7. Кольорові олівці та фломастери.



Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

  1. Економічні казкові новини.

  2. Кросворд «Основи економіки».

ІІІ. Казки та економіка:

  1. Різномаїття казок та їх класифікація за змістом.

  2. Економічна суть казок на прикладі казки: «Про бідного парубка та царівну» .

  3. Усне завдання на уважність: «Казка-плутанина».

  4. Логічне завдання: «Казка у символах».

  5. Інсценування казки К.Чуковського «Телефон»

IV. Творче завдання «Розфарбуй героїв казок».

V. Підсумок уроку
…Сказка ложь, да в ней намек!

Добрым молодцам урок.

А.С.Пушкин


I. Казка є найпершим і найголовнішим джерелом знань для малечі. За казковими сюжетами діти знайомляться з тваринами, з побутом людей, із особливостями їх життя, з моральними якостями. Але у тексті приховані й більш глибокі поняття – економічні, які у доступній для дітей формі готують їх до майбутнього життя.


ІІ.

1. Економічні новини у викладі О.С. Пушкіна (Додаток 1)
2. Кросворд «Основи економіки».

Запитання:

1. Необхідність у чомусь, бажання, нестача чогось.(ПОТРЕБИ)

2. Різниця між доходами від продажу товарів, виробів і послуг та усіма витратами, аби цей продаж відбувся.(дохід – витрати = ПРИБУТОК)

3. Спеціальні предмети, за допомогою яких здійснюється обмін на товар чи послугу.(ГРОШІ)

4. Грошова одиниця в Україні (ГРИВНЯ)

5. Речі, що виготовляються людиною для купівлі-продажу.(ТОВАР)

6. Велике зібрання людей, де відбувається купівля – продаж (ЯРМАРОК)

7. Всі грошові надходження, які отримує людина.(ДОХІД)

8. Обмін грошей на товар чи послугу.(КУПІВЛЯ)

9. Обмін товару на товар або послугу без грошей(БАРТЕР)

З виділених літер складається слово – ЕКОНОМІКА(Додаток 2)
ІІІ.

1.Серед великої кількості казок можна виділити багато творів з економічною основою у змісті, давайте разом наведемо приклад:

  • Казки, що розкривають поняття «ПОТРЕБИ» та можливості їх задоволення, «ПРОБЛЕМА ВИБОРУ»: «Жадная старуха», «Іван -царевич та сірий вовк», «Заєць та лисиця»; О.С.Пушкін «Казка про рибака та рибку», К.Чуковський «Телефон»

  • Казки, що знайомлять з поняттям «ГРОШІ», «ДОХІД», «ВИТРАТИ» та інші: К.Чуковський «Муха-Цокотуха», Г. -Х. Андерсен «Кресало».

  • Казки, що змальовують працю: «Ріпка», «Півник та двоє мишенят», «Хаврошечка», «Морозко», «Мужик та ведмідь» , О.С.Пушкін «Казка про попа та про робітника його Балду», К. Ушинський «Півник та бобове зернятко», К.Чуковський «Федорине горе».

  • Казки, що розкривають поняття «БАРТЕР»: «Лисичка зі скалочкой», «Мена», «Вигідна справа», В.Катаев «Дудочка та глечик».


2. Давайте пригадаємо казку «Про бідного парубка та царівну»

та спробуємо знайти у ній економічні поняття. Послухайте уривок із казки (читає учень).

Запитання:

  1. Головні герої.

  2. Яке було матеріальне становище сім ї?

  3. Як вирішили вийти із скрутного становища герої?

  4. Що трапилось з головним героєм?

  5. Чи чесно вчинила царівна?

  6. Як парубок розрішив проблему?

  7. Які економічні поняття ми можемо знайти? (Потреби, можливості, проблема вибору, бартер).


3. Казки, як народні так і авторські, дуже часто мають однакових героїв. Через образи казкових персонажів передають певні риси характеру та якості, притаманні людям та відносинам між ними. Давайте спробуємо визначити, героїв яких казок поєднали у цій дивній розповіді.

Сказка - путаница

Жили-були три ведмеді. І була в них хатинка лубова, а ще була крижана. Ось бігли повз Мишка норушка і Жаба скрекотуха, побачили хатинки і кажуть: «Хатинка, хатинка, повернись до лісу задом, а до нас передом!». Стоїть хатинка, не рухається. Вирішили вони увійти, підійшли до дверей потягнули за ручку. Тягнуть - потягнуть, витягнути не можуть. Видно лежить там Білосніжка і чекає, коли Ємеля її поцілує

./ Три ведмеді, Зайкіна хатинка, Теремок, Баба Яга, Ріпка, Білосніжка і 7 гномів, По щучому велінню /


4. У багатьох казках спільні герої, але сюжети різні та суть казки різна. Казку можна виразити через символи. Спробуйте віднайти якийсь особливий знак, за яким можна визначити казку. Подивіться на дошку та пригадайте, які ми можемо зустріти тут економічні поняття. (Додаток 4 з картинками, що демонструються на інтерактивній дошці)

1. «Буратино»( гроші, проблема вибору, розподіл праці, послуги)

2. «Червоний капелюшек» (потреби,проблема вибору, послуги)

3 . «Попелюшка» (послуги, розподіл праці, гроші, проблема вибору)

4.«Білосніжка та сім гномів» ( розподіл праці, гроші, накопичення)

5.«Пригоди Аладдіна» ( власник, гроші, проблема вибору);

6. «Три поросятка»( потреби, розподіл праці, проблема вибору, власність)


5. Одна з найулюбленіших казок дітей «Телефон» К. Чуковського. Багато героїв, багато проблем, а що стосується економіки? Подивіться, ось у мене таблички із економічними поняттями. Які із них ми можемо застосувати до цієї казки? ( дохід, ПРОБЛЕМА ВИБОРУ, гроші, ПОТРЕБИ, ресурси, СПОЖИВАЧ, сировина, ТОВАР, ПОСЛУГИ, валюта, прибуток) . Давайте спробуємо розказати цю історію за ролями.(Розподілити ролі, роздати наголовники та текст дітям).(Додаток 5, 6)

IV. Діти дуже люблять книжки із казками, бо в них завжди яскраві ілюстрації. Пропоную вам вибрати картинки з казковими героями , розфарбувати їх та спробувати пригадати економічні поняття, що зустрічаються у казках.(Додаток 7)


V. Висновок.

Дитяча казка дарує нам не тільки цікаві історії, але й безліч корисної інформації з різних напрямків життя. Ми знаходимо складні економічні поняття у текстах творів для дітей та маємо можливість з наймолодших шкільних та дошкільних років долучитися до економіки.

Додаток 1
Казкові «економічні новини».
1. Міжнародні відносини.

Делегація працівників торгівлі, повертаючись з міжнародного ярмарку, нанесла візит уряду невеликої острівної держави. Зустріч пройшла в теплій, дружній обстановці.

(«Казка про царя Салтана»)

2. На варті вітчизни. 

Уряд має намір скоротити витрати військово-промислового комплексу, купивши біологічний наглядова прилад, що реагує на наближається ворога. 

(«Казка про Золотого півника»)

3. Вісті з російської глибинки. 

У російській провінції, пенсіонер С. знайшов оригінальний спосіб поліпшення матеріального становища своєї дружини. На жаль, непомірні запити останньої призвели до плачевних результатів.

(«Казка про рибалку та рибку»)

4. Про податки.

  Місцевий священик організував відділ податкової поліції, єдиний працівник якої простежив за своєчасною здачею податку у самої неорганізованої частини населення.

(«Казка про попа та робітника його Балду»)

5. Увага!

  У продажу з'явилися фальсифіковані фрукти, вживання яких призводить до негативних наслідків, таких, як тривалий летаргічний сон.  Перш, ніж купувати фрукти, вимагайте сертифікат відповідності та ліцензію на право торгівлі.

(«Казка про мертву царівну та семеро богатирах»)

  6. Проблеми молоді. 

Соціологічне опитування молодих дівчат показав, що одна третина опитаних вирішила зробити кар'єру в галузі громадського харчування, одна третина - присвятити себе ткацького справі, решта ж сподіваються на вдале заміжжя.

(«Казка про царя Салтана»)


Додаток 2




п

о

т

р

е

б

и







п

р

и

б

у

т

о

к













г

р

о

ш

і

г

р

и

в

н

я










т

о

в

а

р




я

р

м

а

р

о

к




д

о

х

і

д










к

у

п

і

в

л

я

б

а

р

т

е

р





Додаток 3

Про бідного парубка й царівну.

Була в гаї хатка, а в тій хатці жила собі жінка з сином. Поля в них не було, бо кругом був гай густий, а хліб вони купували. Не стало в них хліба. Жінка й посилає свого сина по хліб.

— На тобі, — каже, — сину, ці гроші та піди й купи хліба.

Узяв син гроші й пішов. Іде та йде. Коли дивиться, аж веде чоловік собаку вішати.

— Здоров, дядьку!

— Здоров!

— Куди ти собаку ведеш?

— Поведу, — каже, — в гай та повішу, а то в господі нічого не можна удержати через неї: виведе квочка курчат — вона, проклята, й подушить їх. Забуде жінка замкнути хату — вона лапою двері відчинить, вилізе, проклята, на стіл і поїсть хліб. Скільки вона побила горшків, мисок!

— Не вішай її, чоловіче, продай краще мені.

— Купи.

— Що ж ти хочеш за неї?

— А ти що даси?

От він віддав ті гроші, що мати йому дала на хліб, а собаку повів додому. Прийшов додому, а мати його й питає:

— А що, сину, купив хліба?

— Ні, мамо, не купив.

— Чом же ти не купив?

— Я йшов, коли дивлюсь — веде чоловік собаку вішати, так я взяв та й купив.

Дала йому мати грошей і послала його знов по хліб.

Пішов він. Коли дивиться — несе чоловік кота.

— Здоров, дядьку.

— Здоров.

— Куди ти, дядьку, йдеш?

— Несу кота в гай.

— Чого ж ти його несеш у гай?

— Повішу. Не можна через нього нічого в хаті удержати. Що б не поставив, що б не поклав, уже його він не промине!

— Ти б, — каже, — мені його продав.

— Купи.

— Що ж тобі дати за нього?

— Я не буду торгуватися: що даси, за те й продам.

От він ті гроші, що йому мати дала на хліб, віддав, узяв кота й пішов додому.

Додаток 4

пинокио

красная шапочказолушкабелоснежкааладдинтри поросенка

Додаток 5

ДОХІД

ПРОБЛЕМА

ВИБОРУ
ГРОШІ
ПОТРЕБИ
РЕСУРСИ
СПОЖИВАЧ
СИРОВИНА

ТОВАР
ПОСЛУГИ
ВАЛЮТА
ПРИБУТОК

Додаток 6

Слон
Крокодил
Зайченок
Зайченок
Медведь
Цапля
Газель
Газель
Кенгуру
Носорог

Додаток 7

Корней Чуковский

« Телефон»


У меня зазвонил телефон.

- Кто говорит?

- Слон.

- Откуда?

- От верблюда.

- Что вам надо?

- Шоколада.

- Для кого?

- Для сына моего.

- А много ли прислать?

- Да пудов этак пять

Или шесть:

Больше ему не съесть,

Он у меня еще маленький!

А потом позвонил

Крокодил

И со слезами просил:

- Мой милый, хороший,

Пришли мне калоши,

И мне, и жене, и Тотоше.
- Постой, не тебе ли

На прошлой неделе

Я выслал две пары

Отличных калош?

- Ах, те, что ты выслал

На прошлой неделе,

Мы давно уже съели

И ждем, не дождемся,

Когда же ты снова пришлешь

К нашему ужину

Дюжину

Новых и сладких калош!

А потом позвонили зайчатки:

- Нельзя ли прислать перчатки?
А потом позвонили мартышки:

- Пришлите, пожалуйста, книжки!

А потом позвонил медведь

Да как начал, как начал реветь.
- Погодите, медведь, не ревите,

Объясните, чего вы хотите?
Но он только "му" да "му",

А к чему, почему -

Не пойму!
- Повесьте, пожалуйста, трубку!

А потом позвонили цапли:

- Пришлите, пожалуйста, капли:
Мы лягушками нынче объелись,

И у нас животы разболелись!
И такая дребедень

Целый день:

Динь-ди-лень,

Динь-ди-лень,

Динь-ди-лень!

То тюлень позвонит, то олень.
А недавно две газели

Позвонили и запели:

- Неужели

В самом деле

Все сгорели

Карусели?
- Ах, в уме ли вы, газели?

Не сгорели карусели,

И качели уцелели!

Вы б, газели, не галдели,

А на будущей неделе

Прискакали бы и сели

На качели-карусели!
Но не слушали газели

И по-прежнему галдели:

- Неужели

В самом деле

Все качели

Погорели?

Что за глупые газели!

А вчера поутру

Кенгуру:

- Не это ли квартира

Мойдодыра? -

Я рассердился, да как заору:

- Нет! Это чужая квартира!!!

- А где Мойдодыр?

- Не могу вам сказать...

Позвоните по номеру

Сто двадцать пять.

Я три ночи не спал,

Я устал.

Мне бы заснуть,

Отдохнуть...

Но только я лег -

Звонок!

- Кто говорит?

- Носорог.

- Что такое?

- Беда! Беда!

Бегите скорее сюда!

- В чем дело?

- Спасите!

- Кого?

- Бегемота!

Наш бегемот провалился в болото...

- Провалился в болото?

- Да!

И ни туда, ни сюда!

О, если вы не придете -

Он утонет, утонет в болоте,

Умрет, пропадет

Бегемот!!!
- Ладно! Бегу! Бегу!

Если могу, помогу!

Ох, нелегкая это работа -

Из болота тащить бегемота!

Додаток 7
кіт у чоботях

дюймовочка

емеля

буратино

петушок

belka_orescki

Схожі:

Урок узагальнення і систематизації знань з геометрії в 7 класі на тему: «Трикутники»
У тупокутному трикутнику АВС АВ=12 см, АС=15 см, ВС=10 см. Який кут трикутника тупий?
Уроку на тему «Узагальнення і систематизація знань з розділу «Займенник»
Діти, сьогодні на Вас чекає урок-мандрівка в чудову і незвичайну країну „ Морфологія. А місто, до якого ми прямуємо, називається...
Урок №86 Тема. Підсумковий урок з алгебри за 7 клас
Мета: перевірити засвоєння передбачених програмою знань і вмінь учнів, набутих під час вивчення алгебри в 7 класі
Кома між частинами складного речення. Синоніміка складних речень, складних і простих речень
Урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань з української мови у 5 класі на тему:...
Урок №39/6 СЛАЙД 1 Тема: Урок узагальнення знань з теми «Надклас Риби»
Обладнання: таблиці з теми «Риби», індивідуальні картки, комп’ютер, проектор, презентація, листки для контролю знань учнів
Урок №63 Тема. Тематична контрольна робота №5 Мета: перевірити рівень...
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань щодо змісту ос­новних понять теми; перевірити якість сформованих умінь щодо засто­сування...
УРОК 6 Тема. Розв'язування вправ
Мета: показати застосування набутих знань у практичній діяльності, розвивати вміння аналізу­вати, робити висновки
Урок узагальнення та систематизації отриманих знань, умінь та
Перевірити і встановити рівень оволодіння учнями основами знань, умінь та навичок з теми
УРОК 9 Тема. Відсоткові розрахунки. Самостійна робота
Мета: показати застосування набутих знань у практичній діяльності; сприяти розвитку самостійної діяльності учнів на уроці
Урок узагальнення набутих компетентностей. Форма уроку: урок із використанням...
Засоби навчання: підручник О. П. Глазової «Рідна мова. 7 клас» (К. «Зодіак-Еко», 2007) комп’ютери, електронне видання «Словники України»,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка