О. П. Орлюк доктор юридичних наук, директор Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності


Скачати 4.93 Mb.
Назва О. П. Орлюк доктор юридичних наук, директор Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності
Сторінка 3/28
Дата 16.03.2013
Розмір 4.93 Mb.
Тип Документи
bibl.com.ua > Банк > Документи
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28
§4. Місце нормативно-правових актів

Національного банку України

у регулюванні банківських відносин

Враховуючи спеціальний характер нормативно-право­вих актів Національного банку України та їх значну роль у регу­люванні банківських відносин, вважаємо за необхідне детальніше проаналізувати їхнє місце серед інших джерел банківського права.

Правовою підставою прийняття Національним банком Украї ни нормативно-правових актів є норми Закону України «Про На­ціональний банк України». Відповідно до етапі 15 вказаного За кону нормативно-правові акти Національного банку України видає Правління Національного банку. Нормативно-правовим ак там НБУ присвячена спеціальна стаття цього Закону — стаття 56 яка має і відповідну назву — «Нормативно-правові акти Націо­нального банку». Згідно з цією статтею Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повнова- \ жень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів і місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та! установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб. Нормативно-правові акти Національного банку видаються у формі постанов Правління Національного банку, а також інстру­кцій, положень, правил, що затверджуються постановами Прав-1 ління Національного банку. Вони не можуть суперечити законам | України та іншим законодавчим актам України і не мають зворо-[

3 Качан О. О. Вказана праця. — С. 12.

тНої сили, крім випадків, коли вони згідно з законом пом'якшують або скасовують відповідальність.

Нормативно-правові акти Національного банку підлягають обов'язковій державній реєстрації в Міністерстві юстиції Украї­ни та набирають чинності відповідно до законодавства України. Державна реєстрація нормативно-правових актів запроваджена Указом Президента України «Про державну реєстрацію нормати­вно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої вла­ди» від 3 жовтня 1992 р. 493/92. Згідно з пунктом 1 цього Указу державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідом­чий характер. Порядок державної реєстрації нормативно-правових актів встановлено Положенням про державну реєстра­цію нормативно-правових актів міністерств та інших органів ви­конавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. №731. Згідно з пунктом 4 цього Положення державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:

  • зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші
    права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гара­
    нтовані Конституцією та законами України, встановлюють новий
    або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-право­
    вий механізм їх реалізації;

  • мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для
    інших міністерств, органів виконавчої влади, органів господарсь­
    кого управління та контролю, а також підприємств, установ і ор­
    ганізацій, що не входять до сфери управління органу, який видав
    нормативно-правовий акт.

На державну реєстрацію не подаються акти:

  • персонального характеру (про склад комісій, призначення на
    посаду і звільнення з неї, заохочення працівників тощо);

  • дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім ак­
    тів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять
    правові норми;

  • оперативно-розпорядчого характеру (разові доручення);

  • якими доводяться до відома підприємств, установ і органі­
    зацій рішення вищестоящих органів;

  • спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих
    °рганів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої


38

Ю. В. ВАЩЕНКО

банківське право

39




влади, органів господарського управління та контролю, що не мають нових правових норм;

• нормативно-технічного характеру (державні стандарти, бу­дівельні норми і правила, тарифно-кваліфікаційні довідники, фо- і рми звітності та ін.).

Відповідно до пункту 15 вищезазначеного Положення мініс­терства, інші центральні органи виконавчої влади, органи госпо­дарського управління і контролю направляють для виконання но­рмативно-правові акти лише після їх державної реєстрації таї офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали і чинності, і не можуть бути застосовані. При направленні на ви­конання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації є обов'язковим.

Статтею 1 Закону України «Про Національний банк України» І визначено, що нормативно-правові акти Національного банку підлягають публікації в офіційному виданні НБУ. Офіційним ви­данням Національного банку України є спеціальне друковане ви­дання, визначене Національним банком як офіційне і зареєстро­ване в установленому порядку, в якому публікуються норматив- І но-правові акти Національного банку України, а також інформа-1 ційно-аналітичні, статистичні та інші матеріали, огляди стану ба- І нківської системи України, валютного і фінансового ринків тощо. І Таким офіційним виданням є Вісник Національного банку України.

Згідно з пунктом 3 вищевказаного Указу Президента «Про І державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» нормативно-правові акти, які І підлягають реєстрації в Міністерстві юстиції України, набувають І чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встанов- І лено пізнішого строку надання їм чинності.

Отже, при визначенні чинності нормативно-правового акта І НБУ юрист обов'язково повинен з'ясувати такі питання:

  1. Чи підлягає цей акт державній реєстрації у Міністерстві юс-1
    тиції України відповідно до вимог законодавства&

  2. У випадку, якщо державна реєстрація у Міністерстві юсти-1
    ції України є обов'язковою, звернути увагу на наявність відпові- І
    дного напису про дату державної реєстрації та номер, під яким І
    зареєстровано цей акт (не переплутати з написом про реєстрацію І
    в юридичному управлінні Національного банку України). *

3) Яка дата набрання чинності нормативно-правовим актом?
Нормативно-правові акти Національного банку можуть бут

оскаржені відповідно до законодавства України.

40 Ю. В. ВАЩЕНКО

Серед нормативно-правових актів НБУ виділяють норматив­но-правові акти зі спеціальним статусом — регуляторні акти Національного банку України. Регуляторні нормативно-правові акти приймаються Національним банком України відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про Націо­нальний банк України». Згідно зі статтею 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» під регуляторним нормативно-правовим актом розу­міється прийнятий уповноваженим регуляторним органом нор­мативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямо­вані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або ін­шими органами державної влади та суб'єктами господарювання. Звертаємо увагу на те, що відповідно до статті 3 вказаного Зако­ну його вимоги поширюються лише на ті акти НБУ, які спрямо­вані на виконання ним функцій, визначених пунктами 4, 6, 7, 9,

11 і 17 статті 7 Закону України «Про Національний банк Украї­
ни», і мають ознаки регуляторних актів.

Необхідно враховувати, що вказаним Законом встановлено особливості підготовки, прийняття та оприлюднення правових актів НБУ, які мають ознаки регуляторних. Так, згідно зі статтею

12 регуляторні акти, прийняті Національним банком України та
його посадовими особами, офіційно оприлюднюються в «Офі­
ційному віснику» та у газеті «Урядовий кур'єр» не пізніш як у
десятиденний строк після їх державної реєстрації або прийняття
та підписання у випадку, якщо ці регуляторні акти не підлягають
державній реєстрації.

Постановою Кабінету Міністрів України та Національним ба­нком України від 14 квітня 2004 р. № 471 затверджено методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності ре­гуляторного акта Національного банку України.

Прикладами регуляторних актів НБУ є, зокрема, Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових до­зволів та ліцензій на виконання окремих операцій, затверджене постановою Правління Національного банку України від 17 лип­ня 2001 року №275, Положення про порядок видачі ліцензії на здійснення окремих банківських операцій небанківським фінан­совим установам, затверджене постановою Правління Націона­льного банку України від 16 серпня 2001 р. № 344, Положення пРо порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських мета-

41

ївське право



43
лів та проведення окремих валютних операцій, затверджене по­становою Правління Національного банку України від 17 червня 2004 р. № 266.

Необхідно звернути увагу, що на практиці мають місце випад­ки прийняття спільних актів з питань банківської діяльності Ка­бінетом Міністрів України та Національним банком України. Як приклад можна навести постанову Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 14 квітня 2004 р. №471 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта Національного банку України». На думку В.Кротюка, нормативно-правові акти з пи­тань, що становлять взаємний інтерес і належать до компетенції Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів виконав-чої влади та центрального банку, повинні розроблятися заінтере­сованим органом і погоджуватись з Національним банком Украї­ни без прийняття спільного з ним нормативно-правового акта4 .



РЕЗЮМЕ

  1. Банківське право — це комплексний міжгалузевий правовий ін­
    ститут, який включає правові норми, що регулюють відносини, які ви­
    никають у процесі здійснення банківської діяльності.

  2. Банківське законодавство — це комплексна галузь законодавства,
    яка включає сукупність нормативно-правових актів, що регламентують
    відносини, які виникають у процесі здійснення банківської діяльності.

3. Предметом банківського права є банківські правовідносини — вре­
гульовані нормами права відносини, які виникають у сфері банківської
діяльності, а саме у процесі управління банківською системою, здійснен­
ня таких операцій, як приймання вкладів (депозитів) від юридичних та
фізичних осіб, відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів і банків-
кореспондентів, у тому числі переказ фошових коштів з цих рахунків за
допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них, роз­
міщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на влас­
ний ризик, а також здійснення інших операцій на підставі виданої Націо­
нальним банком України ліцензії або окремого дозволу.

4. До спільних ознак банківських правовідносин можна віднести:

  • Виникнення їх у сфері банківської діяльності;

  • Однією стороною банківських правовідносин завжди є фінансо­
    вий посередник — центральний банк держави чи інший банк або неба-
    нківська фінансова установа.

44 Кротюк В. Л. Національний банк — центр банківської системи України. Органі­заційно-правовий аналіз. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре». — С. 63.

42

Ю. В. ВАЩЕНКО

Обов'язковими суб'єктами банківських правовідносин є:

  • Національний банк України;

  • інші банки;

  • небанківські фінансові установи, які на підставі дозволу НБУ ма­
    ють право здійснювати певні банківські операції.




  1. Для банківського права є характерним комплексний метод право­
    вого регулювання, який поєднує в собі імперативний метод (метод вла­
    дних приписів) та диспозитивний метод (метод рівності сторін).

  2. До джерел банківського права України відносяться:




  1. Конституція України;

  2. рішення Конституційного Суду України;

  3. міжнародні договори України;

  4. закони України:




  • загальні закони;

  • спеціальні закони.

5) підзаконні нормативно-правові акти:

  • постанови Верховної Ради України;

  • укази Президента України;

  • декрети Кабінету Міністрів України;

  • постанови Кабінету Міністрів України;

  • постанови Правління Національного банку України.




  1. Локальні акти банків та небанківських фінансових установ.

  2. Міжнародно-правові звичаї.

&

Контрольні запитання

  1. Які суспільні відносини складають предмет
    банківського права?


  2. У чому полягають особливості методу бан­
    ківського права?


  3. Сформулюйте визначення банківського права.

  4. Яке місце норм, які регламентують банківсь­
    ку діяльність, в системі права України?


  5. Дайте визначення поняття «банківські пра­
    вовідносини».


  6. Які види банківських правовідносин ви можете
    визначити? На підставі яких критеріїв?


  7. Які норми Конституції України стосуються
    банківської діяльності в Україні?


  8. Наведіть класифікацію джерел банківського
    права.


  9. Яке місце в системі джерел банківського пра­
    ва займають нормативно-правові акти Націо­
    нального банку України?


Банківське право




Список рекомендованої літератури

Алексеев С. С. Структура советского права. — М.: Юрид. лит., 1975. — 264 с.

Гурєвич И. С. Очерки советского банковского права. — Л., 1952.

Ефимова Я Г. Банковское право. Учебное и практическое пособие. — М.: Изд-во БЕК, 1994. — 360 с.

Заверуха І. Б. Банківське право: Посібник для студ. юрид. та екон. спец. вищ. навч. заклад. — Я: Астролябія, 2002. — 222 с.

Загальна теорія держави і права: Навч. посіб. / Колодій А.М., Копєй-чиков В. В., Лисенков С. Л. та ін. / За ред. В. В. Копєйчикова. — Стер, вид. — К.: Юринком Інтер, 1999. — 320 с.

Карманов Є. б.Банківське право України: Навчальний посібник. — Харків: Консул, 2000. — 464 с.

Качан О. О. Банківське право: Навч. посіб. — К.: Школа, 2004. — 320 с.

Костюченко О. А. Банківське право: Навч. посіб. — 2-ге вид., пере-роб. і доп. — К.: МАУП, 2000. — 240 с.

Кротюк В. Л. Національний банк — центр банківської системи Украї­ни. Організаційно-правовий аналіз. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре». — 248 с.

Кузнєцов Н. Г., Барашян М. М., Дружинин Д. /-/., Рукавишникова И. В. Банковское право: Учеб. пособие / Рост. гос. зкон. универ. — Ростов на Дону, 2003.

Общ&я теория права и государства: Учебник / Под ред. В. В. Ла-зарева. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Юристь, 1996. — 472 с.

Общая теория права: Учебник для юридических вузов / Дмитри-ев Д. А., Кузьмин И. Ф., Лазарев В. В. и др.; Под общ. ред. А.С. Пиголки-на. — 2-е изд., испр. и доп. — М.: Изд-во МГТУ им. Н. 3. Баумана, 1995.

— 384 с.

Орлюк О. П. Банківська система України. Правові засади організації.

— К.: Юрінком Інтер, 2003. — 240 с.

Орлюк О. П. Теоретичні питання банківського права і банківського за­конодавства. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — 104 с.

Теория государства и права. Курс лекций / Под ред. Н. И. Матузова и А. В. Малько. — М.: Юристь, 1997. — 672 с.

Теория государства и права: Учебник для юридических вузов и фа-культетов / Под ред. В. М. Корельского и В. Д. Перевалова. — М.: Изда-тельская группа ИНФРА-М-НОРМА, 1997. — 570 с.

Тосунян Г. А, Викулин А. Ю., Зкмалян А. М. Банковское право Рос-сийской Федерации. Общая часть: Учебник / Под общ. ред. акад. Б.Н. Топорнина. — М.: Юристь, 1999. — 448 с.

Єауаісіа С, Зіоиіїїеі ^. йгоіі сіє Іа Ьапдие. Рагіз, 1974. — Р. 6.

44

Ю. В. ВАЩЕНКО

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28

Схожі:

ПРАВОВА ДЕРЖАВА в контексті новітнього українського досвіду КИЇВ...
В. В. КОПЄЙЧИКОВ, доктор юридичних наук, професор М. І. КОЗЮБРА, доктор юридичних наук професор О. В. ЗАЙЧУК, доктор юридичних наук...
НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ КОМЕНТАР
Дніпропетровського' державного універ­ситету; Щерба С. П. — доктор юридичних наук, професор, заслу­жений діяч науки РФ; Грузд А....
"Одеська область. Неювілейна дата: шляхи розвитку, проблеми та рішення"
...
М Додаток №1
Правова охорона об'єктів інтелектуальної власності. Інформаційна природа об'єктів інтелектуальної власності. Поняття використання,...
Особливості проведення навчальних дискусій
Васянович Г. П., доктор педагогічних наук, професор, директор науково-практичного центру професійно-технічної освіти Національної...
Керівник проекту та автор концептуальних засад
Бех І. Д., директор Інституту проблем виховання АПН України, доктор психологічних наук
Конкурентне право: захист від недобросовісної конкуренції
Правова охорона об'єктів інтелектуальної власності. Інформаційна природа об'єктів інтелектуальної власності. Поняття використання,...
0 2 1 «ЗАТВЕРДЖУЮ» Перший проректор з навчальної та методичної роботи доктор юридичних наук
Ситар І. М. – кандидат юридичних наук (Львівський державний університет внутрішніх справ)
«Компетентнісний підхід в освітній діяльності вищої школи»
Гуревич Роман Семенович – доктор педагогічних наук, професор, директор інституту математики, фізики і технологічної освіти Вінницького...
Предмет і методологія теорії держави та права
В. Н. Каразіна, кандидат юридичних наук Передерій О. С., начальник кафедри державно-правових дисциплін факультету підготовки фахівців...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка