Останнім часом про цунамі почали багато говорити,особливо після останніх подій в Японії,де збитки оцінено у 180 мільярдів доларів. Цунамі було настільки


Скачати 57.57 Kb.
НазваОстаннім часом про цунамі почали багато говорити,особливо після останніх подій в Японії,де збитки оцінено у 180 мільярдів доларів. Цунамі було настільки
Дата18.04.2013
Розмір57.57 Kb.
ТипДокументи
bibl.com.ua > Астрономія > Документи
Останнім часом про цунамі почали багато говорити,особливо після останніх подій в Японії,де збитки оцінено у 180 мільярдів доларів. Цунамі було настільки сильним,що воно не тільки завдало серйозних збитків Японії,але й за розрахунками вчених скоротило добу на планеті у 0.01с.Це означає,що цунамі не тільки впливає на узбережні зони,але й цілком на нашу планету. Люди і до цього знали руйнівну силу цунамі,а тепер ще більше налякані цими катаклізмами і тепер заздалегідь готуються до раптового наступу хвиль. Зараз ми коротко розглянемо основну інформацію про цунамі. Раніше саме слово цунамі означало високу хвилю в гавані,тепер воно використовується для означення гравітаційних хвиль на поверхні води. Перед тим,як визначили причину появи цунамі,то ці хвилі ще називали припливними,але як потім з’ясувалось,цунамі не завжди пов’язане з припливами. Як правило,появу цунамі, пов’язують з областями сильних землетрусів. Вони підпорядковані чіткій географічній закономірності,яка визначає зв'язок сейсмічних районів з областями недавніх і сучасних процесів гороутворення. (2)На малюнку показано області появи цунамі біля узбереж морів і океанів і епіцентри найбільших землетрусів. На наступному малюнку бачимо сейсмічність Тихого океану,а також епіцентри землетрусів у період від 1979року(3)

Відомо,що більшість землетрусів відбуваються в тих поясах,де продовжується формування гірських систем. Найбільші землетруси відбуваються в областях близького сусідства крупних гірських систем з впадинами морів і океанів. Всього на земній кулі є дві зони ,які найбільш підвержені землетрусам. Одна з них займає широтне положення( і включає в себе:Апенніни,Альпи,Карпати,Кавказ,Тянь-Шань ,Памір та Гімалаї.) В межах цієї зони цунамі спостерігають біля берегів Середземного,Адріатичного,Егейського,Чорного та Каспійського морів. Інша зона розташована в меридіальному напрямі і проходить вздовж берегів Тихого океану. Хвилі цунамі утворюються тут в результаті розривів між підняттям гірських хребтів і опусканням хребтів глибоководних впадин. Найчастіше причиною появ хвиль цунамі є зміни в рельєфі океанічного дна після землетрусів. (4)

Наприклад найбільші порушення рельєфу дна були при підводному землетрусі у Тихому океані в заливі Сагамі,де при раптовому піднятті ділянки океанічного дна (до глибини 230м) і опусканні іншої ділянки(до глибини 400м)було витіснено 22.6 куб км води,яка потім обрушилась на берег у вигляді хвиль цунамі висотою 10м. Загалом при різкому піднятті океану,виникає серія із 3-9 хвиль,відстань між гребнями яких близько 100-300км,а висота хвилі сягає 30м і більше. Рідше причиною появи цунамі є виверження вулканів,які розташовані над поверхнею моря у вигляді островів,або розташованих у океанічному дні. Найбільш яскравий приклад цьому є виверження вулкану Кракатау у 1883р.Ще однією з причин виникнення цунамі є падіння в море величезних уламків скель,викликаних руйнуванням скельних порід грунтовими водами. Висота хвиль у цьому випадку насамперед залежить від маси уламку і висоти,з якої він упав. Таким чином в 1930 році на острові Мадейра з висоти 200м впав уламок,який викликав хвилю висотою 15м.Загалом швидкість поширення цунамі дуже велика і збільшується вона пропорційно збільшенню глибини океану. Для порівняння розглянемо характеристики хвиль цунамі(5)

З таблиці видно,що хвилі цунамі у морі не можуть бути надто сильними,щоб викликати серйозні руйнування. І для того ,щоб порівняти силу хвиль, інтенсивність цунамі оцінюють за шестибальною шкалою:

(1 бал-дуже слабке цунамі,реєструється тільки мареографами.

2 бали-слабке цунамі,здатнє затопити плоске узбережжя. Його помічають тільки спеціалісти.

3 бали-цунамі середньої сили,його вже всі відмічають.

4 бали- сильне цунамі. Берег затопиться,моторні човни викине на берег,прибережні будівлі можуть зазнати ушкоджень,можливі людські жертви.

5 балів-дуже сильне цунамі. Сильний шум води,усі будівлі в межах берега зруйновано,крупні морські суда викине на берег,навколо будуть уламки.

6 балів-катастрофічне цунамі. Суходіл затоплений на значну відстань,будівлі в цій зоні зруйновані,уникнути людських жертв дуже важко.)

Ось нижче наведено декілька найбільш руйнівних цунамі за історію людства:

(6)

Після цього всього можна зрозуміти реальну ситуацію під час цунамі в Японії,яке призвело до жахливих наслідків і руйнувань. Жертвами цунамі,які загинули і пропала безвісти, за офіційними даними,стали 10000 людей. Землетрус,який став причиною цунамі, виник 10 березня 2011 року,був силою 9 балів за шкалою Ріхтера. Епіцентр землетрусу знаходився на глибині 25 км під дном Тихого океану,у північно-східного узбережжя острова Хонсю,на відстані 375км від Токіо. Сам землетрус призвів до появи хвиль цунамі висотою 10 метрів. Енергія ,яка виділилась під час землетрусу, еквівалентна бомбі у 50 мегатонн,що науковці вважають на межі можливого. (7)Причиною землетрусу,у свою чергу,став рух Євразійської і Тихоокеанської літосферних плит,які розсунулись на 18 метрів,за словами науковця Зав’ялова.

В префектурі Фукусіма,11 березня 2011року,хвиля вдарила на 5 км вглиб узбережжя. Найбільше постраждало місто Сендай,в якому хвиля захопила цілий квартал і міжнародний аеропорт. Пошкодження і поранені є також в Токіо.(8) Найскладніша ситуація була на АЄС в префектурі Фукусіма,де люди намагалися не допустити поширення вогню по території електростанції . На двох фото з космосу ми можемо спостерігати наступ хвиль цунамі через 10хв після їх зареєстрування. (9)А також фото для порівняння з місця подій.(10) І хоча місцеві жителі були негайно попереджені,але навіть це не врятувало від жертв,адже швидкість хвиль дуже велика(до 1000км/год) і вже через 10-15 хвилин берег затопило майже на 1 км. (11) Тому,щоб уникнути наслідків,треба вчасно і чим швидше попередити про появу цунамі. Цим займається Служба попередження,яка знаходиться в Гонолулу,на Гавайських островах. Там обробляються дані з 31 сейсмічної станції і 50 мареографічних постів,які регіструють сформовані цунамі. Нажаль,система оповіщення відсутня в Атлантичному та Індійському океанах і це одна з причин великої кількості жертв,коли в 2004 році люди не були вчасно попередженні.

Щодо ситуації на Україні,то вона у нас інша і у нас цунамі на морських узбережжях переважно слабкі:2-3 бали за шестибальною шкалою. Найбільше проблем нам приносять цунамі-подібні явища – вітрові нагони, сильне хвилювання води, високі або низькі перепади її рівнів. Зазвичай вони виникають внаслідок ускладнень гідрометеорологічної ситуації, дії потужних атмосферних циклонів, сильних вітрів, штормів і ураганів. І хоча поява цунамі в північно-західній частині Чорного моря малоймовірна,проте підвищена сейсмічна активність спостерігається у Карпатських горах. в районі вигину Карпатської дуги і в районі Вранча, і в Криму на узбережжі Чорного моря. Більша частина гіпоцентрів землетрусів в районі Вранча знаходяться на глибині від 100 до 200 км,тому сила землетрусів невелика(12)

Найбільш значні землетруси в районі Криму зафіксовано у 1908, 1912, 1940,1981 р,вони викликали цунамі,сила яких була2-3 бали.

Наприклад,вночі 10 листопада 1981 року багатометрові хвилі обрушились на Ялту, Алушту, Севастополь, Євпаторію, Чорноморськ та інші населені пункти узбережжя Криму. Хвилі, висота яких подекуди сягала 10 м, легко піднімали і перекидували на берег морські судна. Поблизу Євпаторії викинуло на пляж суховантаж «Констянтинівка» водомісткістю понад п’ять тисяч тонн та 100-тонний плавучий кран. У морі було пошкоджено діючі бурові свердловини «Чорноморнафтагазпрому».

Загалом, на території північно-західної частини Чорного моря ,поява цунамі малоймовірна через слабку силу землетрусу,тому цунамі траплюється раз 50 років,і за силою їх можна порівняти хіба із сильним штормом

На щастя, українські вчені мають змогу простежити поведінку хвиль у прибережній зоні Чорного моря та визначити їх динамічні характеристики на фізичних моделях.

Водні стихії, які періодично виникають на узбережжях, засвідчують надзвичайну потужність природних сил, їх непередбачуваний характер. Тому необхідно накопичувати знання та поглиблено вивчати небезпечні явища, створити системи завчасного штормового попередження, проводити геофізичний і інженерно-геологічний моніторинг, поліпшити інженерний захист територій та благоустрій берегів. Будувати біля моря нові дачні котеджи, пансіонати, бази відпочинку, спортивні комплекси, аквапарки та інші розважальні заклади необхідно з врахуванням норм забудови, які унеможливлюють затоплення ділянок прибережної смуги, розмив і зсув берегів.На мою думку,це найбільш раціональні заходи,які дадуть змогу більше захистити людей від раптової небезпеки.

Схожі:

Літературне краєзнавство є важливим компонентом вивчення історії...
Останнім часом інтерес до письменства рідного краю помітно зростає, що є закономірним фактом. У контексті епохи національного відродження,...
ПЛАН СПІЛКУВАННЯ І КОМУНІКАЦІЯ. ФУНКЦІЯ СПІЛКУВАННЯ. ВИДИ,ТИПИ І...
Важливо зазначити, що сфера людського спілкування включає комунікацію, яка останнім часом постає важливим предметом досліджень. Багато...
1. Передумови інтеграційних процесів в Західній Європі
Сучасний Європейський Союз постав як результат подій, що відбулися на європейському континенті після Другої світової війни, тт впродовж...
Обставини нездоланної сили (Форс-мажор)
До таких обставин відносяться: пожежі, повені, землетруси, цунамі, смерчі, урагани, тайфуни, зсуви, селеві потоки, сніжні лавини,...
[ред.] Характеристика землетрусу
Суматри, Індонезія, 26 Грудня, 2004 о 00: 58: 53 UTC (07: 58: 53 локальний час в Джакарті). Це найбільший землетрус з часу землетрусу...
Політична карта Прибалтики після закінчення Лівонської війни стала...
З боку німецького дворянства пішли різкі опозиційні виступи, які особливо загострилися в період польсько-шведсткой війни початку...
Карта адаптації першокласників
Зазначте, які прояви особливостей поведінки і навчальної діяльності дитини ви зауважуєте останнім часом”
А5, аби після копіювання вниз в останніх комірках цього стовпця набути необхідних значень?
Яку формулу треба ввести у комірку А5, аби після копіювання вниз в останніх комірках цього стовпця набути необхідних значень?
Рогов Георгій Костянтинович
Суспільна потреба у соціальному та екологічному спрямуванні бізнесу останнім часом реалізувалась у формі концепції корпоративної...
Текст для контрольного аудіювання №1 для 7 класу
Цей день видався Вірі Іванівні особливо тяжким. Боліла голова, нило серце, і хотілося лиш одного: лягти і мовчки лежати, заплющивши...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Портал навчання


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
bibl.com.ua
Головна сторінка